9. Matematika és informatika alkalmazásokkal
[2018.11.16 - 2018.11.18]

 

A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 17. fórum
"Határtalan tudomány"

9. Matematika és informatika alkalmazásokkal


Szervezők:

Babeş–Bolyai Tudományegyetem, Magyar Matematikai és Informatikai Intézet

Erdélyi Múzeum-Egyesület, Matematikai és Informatikai Szakosztály

Farkas Gyula Egyesület a Matematikáért és Informatikáért

KAB Matematikai, Informatikai és Csillagászati Szakbizottság

Radó Ferenc Matematikaművelő Társaság

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem

 

Péntek, 2018. november 16.

17.00   Regisztráció

 

Didaktika- és matematikatörténeti előadások: „A" terem

Elnök: Szenkovits Ferenc

18.00   Kása Zoltán (Sapientia EMTE): Matematika a Ferenc József Tudományegyetem utolsó öt évében

18.20   Lőrincz Annamária, Oláh-Gál Róbert (Sapientia EMTE): A lineáris algebra kezdetei Erdélyben

18.40   Kolumbán József (BBTE): Mértan Pitagorasz előtt és után

19.00   Biró G. Albert, Bencze Mátyás, Szilágyi Máté, Nagy Vid Zsolt, Gál Tamás (Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány): Korai fejlesztés indokoltsága

 

Matematika- és informatika-előadások: „B" terem

Elnök: Robu Judit

18.00   Pál László, Sándor Zsolt, Makó Zoltán (Sapientia EMTE): A BLP-modell alternatív megoldási módszereinek vizsgálata

18.20   Tamás Simon Lehel, Kovács Hunor, Pál László (Sapientia EMTE): Részvényportfóliók optimalizálása webszolgáltatások segítségével

18.40   Szokol Patricia, Nagy Gergő (Debreceni Egyetem): Általánosított kváziaritmetikai, valamint Kubo–Ando-közepek kapcsolata pozitív (invertálható) operátorokon

19.00   Filep Levente (Sapientia EMTE): Önkéntesekre alapuló osztott számítási hálózatok

 

20.00   Vacsora

 

Szombat, 2018. november 17.

8.00     Reggeli

 

Didaktika-előadások: „A" terem

Elnök: Kovács Béla

9.00     Baranyai Tünde (BBTE): A matematika tanításának új kihívásai elemi osztályokban, az integrálás előnyei és hátrányai

9.20     Bódis Klára (Zilahi Református Wesselényi Líceum): Módszerek a jelenlegi oktatási rendszerünkben

9.40     Debrenti Edit (Partiumi Keresztény Egyetem): Problémamegoldás alsó tagozaton

 

Matematika- és informatika-előadások: „B" terem

Elnök: Kolumbán József

9.00     Róth Ágoston (BBTE): Szabadformájú görbék és felületek energiaváltoztatása kontrollpontok helyzetmódosításával

9.20     Farkas Csaba (Sapientia EMTE): Schrödinger-egyenletekre vonatkozó jellemzési tétel

9.40     Horobeț Emil (Sapientia EMTE), Weinstein Madeleine (U.C. Berkeley): Az igazi perszisztens homológia

 

10.00   Kávészünet

 

Didaktika előadások: „A" terem

Elnök: Olosz Ferenc

10.30   Simon József (Petőfi Sándor Általános Iskola): Analógiák súlyponttal

10.50   Ambrus Erna (Vitos Mózes Általános Iskola): Sajátos nevelési igényű tanulók foglalkoztatása matematikaórán

11.10   Tuzson Zoltán (BKG Református Kollégium): A számelmélet és a matematikai analízis kapcsolatairól

 

 

Matematika- és informatika-előadások: „B" terem

Elnök: Farkas Csaba

10.30   András Szilárd (BBTE): Néhány speciális függvényosztály Ulam–Hyers-stabilitása

10.50   Szilágyi Zsolt (BBTE): Lokalizálás Grassmann-varietáson nilpotens vektormező segítségével

11.10   Lőrinczi Ábel (BBTE): Az E6~tegez fareprezentáció

 

11.30   Kávészünet

 

Didaktika előadások: „A" terem

Elnök: Tuzson Zoltán

 

12.00   András Szilárd (BBTE): Diákcentrikus matematikai tevékenységek tervezése az általános iskolában

12.20   Kovács Béla (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum): Második megoldás. Válogatott feladatok bemutatása két vagy több megoldással

12.40   Olosz Ferenc (Kölcsey Ferenc Főgimnázium): Segédszerkesztéssel megoldható mértanfeladatok

 

Matematika- és informatika-előadások: „B" terem

Elnök: Kása Zoltán

 

12.00   Kolumbán József (BBTE): Egyensúlyfeladatok

12.20   Bencze Mihály (Áprily Lajos Főgimnázium), Drăgan Marius (Bukarest): A Blundon-tétel egy hegyesszögű háromszögben, és néhány következménye

12.40   Darvay Zsolt (BBTE): Adaptív prediktor-korrektor algoritmus lineáris programozásra

 

 

13.00   Ebédszünet

 

Plenáris előadás: „A" terem

Elnök: András Szilárd

15.00   Herendiné Kónya Eszter (Debreceni Egyetem), Kovács Zoltán: A tananyag problémaközpontú feldolgozása. Egy tanítási kísérlet első tapasztalatai

 

15.45   Szünet

 

16.00   Kerekasztal-beszélgetés a matematika oktásának aktuális kérdéseiről. Házigazda: Radó Ferenc Matematikaművelő Társaság – Matlap. Moderátor: Szenkovits Ferenc, „A" terem

 

17.00   Szünet

 

17.30   A Farkas Gyula--mlékérem átadási ünnepsége „A" terem

 

19.00   Vacsora

 

Vasárnap, 2018. november 18.

8.00     Reggeli

9.00     Kirándulás

12.30   Ebéd

 

 


Szervező(k): Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Magyar Matematikai és Informatikai Intézet Erdélyi Múzeum-Egyesület Matematikai és Informatikai Szakosztály Farkas Gyula Egyesület a Matematikáért és Informatikáért KAB Matematikai, informatikai és csillagászati szakbizottság Radó Ferenc Matematikaművelő Társaság Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem
Kapcsolattartó(k): Darvay Zsolt
Helyszín(ek): Parajd, Urbán Andor Református Konferenciaközpont, Zsögöd utca 553.