A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 17. fórum
[2018.11.23]
"Határtalan tudomány"

A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 17. fórum

"Határtalan tudomány"

A rendezvény fővédnöke: Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke

A rendezvény társszervezője: a Kolozsvári Akadémiai Bizottság

Partnerek: a Babeș–Bolyai Tudományegyetem és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem

 

A rendezvénysorozat programfüzete letölthető innen (pdf formátumban)

 

A rendezvény meghívója letölthető innen (pdf formátumban)
 

Az eseményre regisztráció szükséges, amelyet ide kattintva tehet meg november 15-ig

Az EME és az MTA KAB közös megnyitó ünnepsége – Plenáris előadások

Helyszín: A Protestáns Teológiai Intézet díszterme, Kolozsvár, Bocskai/A. Iancu tér 13. sz.

Időpont: 2018. november 23., péntek

 

9.00     Ünnepi megnyitó

Megnyitó Keszeg Vilmos, Erdélyi Múzeum-Egyesület, elnök és Néda Zoltán, Kolozsvári Akadémiai Bizottság, elnök

Köszöntések

Barnabás Beáta, Magyar Tudományos Akadémia, főtitkárhelyettes

Kocsis Károly, Magyar Tudományos Akadémia Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottsága, elnök

Mile Lajos, Kolozsvári Magyar Főkonzulátus, főkonzul

Soós Anna, Babeș–Bolyai Tudományegyetem, rektorhelyettes

Dávid László, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, rektor

A Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvénysorozat bemutatása: Bitay Enikő, Erdélyi Múzeum-Egyesület,  főtitkár, programfelelős

 

10.00 Kiskoncert. Az Ech8 by Visszhang oktett előadása

10.15 Gr. Mikó Imre-emlékplakettek átadása

10.35 Kolozsvári Akadémiai Bizottság-díjak átadása

 

11.00 kávészünet

 

11.30 Ünnepi plenáris előadás

Kocsis Károly (egyetemi tanár, az MTA rendes tagja, Miskolci Egyetem): Az Európát érintő nemzetközi migráció földrajzi vonatkozásai a 20. század derekától napjainkig

 

Fiatal kutatók a tudomány szolgálatában - plenáris előadások

 

12.15 Szász Levente (egyetemi docens, dékánhelyettes, BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Magyar Intézet, Kolozsvár): Tudástranszfer a multinacionális vállalatok belső hálózatában: a fejlődő országbeli leányvállalatok lehetőségei

12.40 Sólyom Andrea (egyetemi adjunktus, Sapientia EMTE, Csíkszeredai Kar, Társadalomtudományi Tanszék, Csíkszereda): A fiatalok elvándorlása mint szakpolitikai kihívás a helyi társadalomban

13.05 Fejér Tamás (tudományos kutató, Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár): Adalékok Erdély és Havasalfölde politikai kapcsolataihoz: Báthory Zsigmond 1595. évi vajdai kinevező levele Mihály vajda részére

 

13.30   Ebéd (a Protestáns Teológiai Intézet alagsorában)

 

15.00 Mihály István (doktorandusz, Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem, Élettan Tanszék, Maros Megyei Sürgősségi Kórház, 2. sz. Neurológiai Klinika, Marosvásárhely): Korszerű terápiás készülékek a neurológiában

15.25 Ercsey-Ravasz Mária (tudományos kutató, BBTE Magyar Fizika Intézet, TINS–Erdélyi Idegtudományi Intézet, Kolozsvár): Az agy strukturális hálózatának modellezése

15.50 Péntek Máté (tudományos kutató, Müncheni Műszaki Egyetem, München): Nyílt forráskódú kutatásfejlesztés: A numerikus szélcsatorna példája

16.15 Farkas Csaba (egyetemi docens, Sapientia EMTE, Marosvásárhelyi Kar, Matematika-Informatika Tanszék, Marosvásárhely): A differenciálegyenletek világa

 

16.40 kávészünet

 

17.00 Csata Zsombor (egyetemi docens, BBTE, Magyar Szociológia és Szociális Munkás Intézet, Kolozsvár): „Áldás vagy átok?" Etnikai sokféleség és jóléti viszonyok Erdélyben

17.25 Szilágyi-Varga Zsuzsa (tanársegéd, Partiumi Keresztény Egyetem, Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszék, Nagyvárad): Helynévgyűjtő névszociológia a Partiumban

17.50 Abod Éva (egyetemi adjunktus, Sapientia EMTE, Marosvásárhelyi Kar, Kertészmérnöki Tanszék, Sepsiszentgyörgyi Tanulmányi Központ, Sepsiszentgyörgy): Baktériumok szerepe a mezőgazdaságban

18.15 László Zoltán (egyetemi docens, intézetigazgató, Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet, BBTE Biológia és Geológia Kar, Kolozsvár): Képletek két ország határán: mit (nem) tudunk a gubacsokról?

 

18.40 Könyvbemutató

19.00 Zárszó

20.00 Fogadás az MTA KAB és az EME konferenciáinak résztvevői számára (Egyetemiek Háza, Piramis vendéglő)


Az EME szakosztályainak és fiókegyesületeinek tudományos ülésszaka

 

I. Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztály

Nyelvészet, irodalom, néprajz szekció

Összefüggések, felismerések. Kutatások a nyelvészet-, irodalom-, néprajz-, színház- és zenetudomány körében

Helyszín: EME-székház, Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 2–4. sz.

Időpont: 2018. november 24., 9.00 óra.

Történelem szekció

Könyvtár, levéltár, társadalom

Helyszín: EME-székház, Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 2–4. sz.

Időpont: 2018. november 24., 9.00 óra.

Nőtörténeti interdiszciplináris kutatások

Helyszín: EME-székház, Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 2–4. sz.

Időpont: 2018. november 24., 15.00 óra.

Zenetudományi szekció

Erdélyiség a magyar zeneszerzők műveiben. Zenetudományi konferencia a 85 éves Angi István tiszteletére

Helyszín: Partiumi Keresztény Egyetem, Nagyvárad, Városháza utca 27. sz, Bartók terem

Időpont: 2018. november 23–24.

II. Természettudományi Szakosztály

Erdélyi Természettudományi Konferencia(ETK'18)

Helyszín: Apáczai Csere János Gimnázium, Kolozsvár, Király/I.C. Brătianu u. 26. sz.

Időpont: 2018. november 24., 9.00 óra.

III. Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztály

A marosvásárhelyi magyar nyelvű gyógyszerészképzés 70 éves évfordulója

Helyszín: Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Stúdió Színháza, Marosvásárhely, Köteles Sámuel u.

Időpont: 2018. október 26–27.

XXII. Erdélyi Orvosnapok

Helyszín: Csíkszereda, Apáczai Csere János Pedagógusok Háza, Taploca út 20 sz.

Időpont: 2018. november 9–10.

Kolozsvári szekció

Helyszín: Református Kollégium Díszterem, Kolozsvár, Farkas/M. Kogălniceanu u. 16. sz.

Időpont: 2018. november 24., 10.00 óra.

IV. Jog-, Közgazdaság- és Társadalomtudományi Szakosztály

Munka határok nélkül. A munka interdiszciplináris megközelítése

Helyszín: BBTE, Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar, Kolozsvár, Teodor Mihali u. 58–60. sz., 118. terem

Időpont: 2018. november 24., 10.00 óra.

Jogtudományi szekció

Fejezetek Erdély jogtörténetéből

Helyszín: Sapientia EMTE, Jogtudományi Intézet, Kolozsvár, Tordai út 4, B301-es terem

Időpont: 2018. november 20., 17.00 óra.

V. Műszaki Tudományok Szakosztálya

XIX. Műszaki Tudományos Ülésszak

Helyszín: Sapientia EMTE, Kolozsvár, Mátyás király/ Matei Corvin u. 4. sz., Óváry-terem

Időpont: 2018. november 24., 9.00 óra.

VI. Matematikai és Informatikai Szakosztály

9. Matematika és Informatika Alkalmazásokkal Konferencia

Helyszín: Parajd

Időpont: 2018. november 16–18.

VII. Agrártudományi Szakosztály

XIV. Agrártudományi Konferencia. Tudomány és technológia

Helyszín: Sapientia EMTE, Marosvásárhelyi Kar, Főépület 114-es terem, Koronka 1/C.

Időpont: 2018. november 17., 9.00 óra.

Csíkszeredai Fiókegyesület

Székelyföld a magyar hazáért. Tudományos konferencia az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulójára

Helyszín: Sapientia EMTE, Csíkszereda, Szabadság tér 1. sz.

Időpont: 2018. november 9., 10.00 óra.

Gyergyószentmiklósi Fiókegyesület

1848, 1918: Székelyföld, Erdély és Magyarország történetében

Helyszín: Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár

Időpont: 2018. október 24–25., 9.00 óra.

Marosvásárhelyi Fiókegyesület

Tudományos konferencia a Marosvásárhelyi Református Kollégium 300. évfordulója és a 2018-as centenáriumi év alkalmából

Helyszín: Teleki-Bolyai Könyvtár, Marosvásárhely.

Időpont: 2018. december 15., 9.00 óra

Sepsiszentgyörgyi Fiókegyesület

Határtalan tudomány. Tudomány határok nélkül.

Helyszín: Sapientia EMTE, Sepsiszentgyörgy, Csíki utca 50. szám

Időpont: 2018. november 8., 11.00 óra

 

 

Programfelelős: Bitay Enikő, az EME főtitkára

A szakosztályi és fiókegyesületi részletes programokról az EME székházában,

a www.eme.ro/mtne vagy a titkarsag@eme.ro címen lehet érdeklődni

 

Támogatók:

Magyar Tudományos Akadémia

Communitas Alapítvány

Bethlen Gábor Alap

Kolozs Megyei Tanács

Nemzeti Kulturális Alap