Főoldal Rendezvények EME portál Beiratkozás Kiadványaink Erdélyi Természettudományi Konferenci (ETK)
|
Erdélyi Természettudományi Konferencia '18
A konferencia időpontja: 2018. november 24.
Jelentkezési határidő: 2018. október 15.
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) Természettudományi Szakosztálya A Magyar Tudomány Napja Erdélyben Fórumhoz kapcsolódóan (17. Fórum) az idén is megszervezi az Erdélyi Természettudományi Konferenciát (ETK-17) 2018. november 24-én a kolozsvári Apáczai Csere János Líceumban. A Konferencia munkálatait eddigi gyakorlatunknak megfelelően a biológia, fizika, földtudományok, kémia, környezettudományok szekciókban tartjuk. A rendezvény fő célja lehetőséget biztosítani a természettudományok különböző területeit művelők számára az egymás munkájával való találkozásra.
A Konferencia hivatalos nyelve magyar és angol. Tervezett programját a Szakosztály honlapján (www.eme.ro/termeszet) mielőbb közzétesszük, illetve arról a részvételi szándékukat 2018. október 15-ig jelző személyeket körlevelünkben tájékoztatjuk.
A bemutatott előadások/poszterek kivonatát a Konferencia Programfüzetében közöljük, a 4 oldalt meg nem haladó terjedelmű, nyomdakész kéziratait a szokásos szaklektorálás után ISBN számmal rendelkező konferenciakötetben jelentetjük meg.
A kéziratokat a csatolt formai követelményeknek megfelelő doc file (vagy docx file) formában rögzítsük, és e-mail csatolmányként kérjük elküldeni.
Az ennél terjedelmesebb kéziratokat az Acta Scientia Transylvanica (Múzeumi Füzetek) 2018-as kötetének megfelelő füzetében (Biologica, Chemica, Physica, illetve Geologica–Geographica) van mód megjelentetni. A dolgozatok mindkét esetben teljes terjedelemben felkerülnek a Szakosztály honlapjára is.
Annak érdekében, hogy a Konferencián való részvétel minden érdeklődő számára hozzáférhető legyen, a helyszínen fizetendő részvételi díj fedezi a november 23.-i fogadás költségeit, a konferencia-anyagokat a tervezett konferenciakötettel és a frissítőket; teljes értéke 20 RON, illetve 5Є (nyugdíjasok, diákok számára ennek fele).
Az előadások/poszterek kivonatának beküldési határideje 2018. október 15, a teljes terjedelmű dolgozat beküldési határideje pedig 2018. november 15.
--------------------------------------------------------
Magyar Tudomány Napja Erdélyben 16. fórum
II. TERMÉSZETTUDOMÁNYI SZAKOSZTÁLY
Erdélyi Természettudományi Konferencia (ETK ’17)
Helyszín: BBTE Kémia és Vegyészmérnöki Kar, Kolozsvár, Arany János u. 11. sz.
Időpont: 2017. november 25., 9.00 óra
8.30 Regisztráció
9.00 Megnyitó – „Emberközpontú tudomány” – Kékedy-Nagy László szakosztályelnök
1. PLENÁRIS ELŐADÁSOK
9.10 Hevesi Attila (geológus, Miskolci Egyetem): Szunnyadó és működő tűzhányók az észak-amerikai Cascade (Vízesések) hegységben, különös tekintettel a St. Helen's 1980-as kitörésére
9.50 Bartók Katalin (biológus, BBTE): 100 éve született Brugovitzky Edit növényélettanos (emlékünnepség)
1. Biológia szekció
Ülésvezető: Bartók Katalin (EME, Kolozsvár)
10.20 Kertész Krisztián, Piszter Gábor, Bálint Zsolt, Biró László Péter: Ikarusz boglárka (Polyommatus icarus) lepkék színének földrajzi hely szerinti változatossága
10.40 Uray Zoltán: A kémiai és biológiai sugárvédelem aktuális lehetőségei
11.00 Korcsog Mátyás: A budavári „ARANYSAS” patikamúzeum története
11.20 Patkó Ferenc: A természetvédelem szociális és ökológiai vetületei hagyományos tájakon
11.40 Kávészünet
12.10 Nagy Zsolt: Még egyszer Nyárádyról... – Nyárády Erazmus Gyula külföldre került herbáriumi lapjai –
2. Földtudományok szekció
Ülésvezető: Wanek Ferenc (EME, Kolozsvár)
10.20 Botos Ágnes,Balla Dániel, Novák Tibor József: Fásítások hatásainak vizsgálata korábbi szántók és gyepek talajára
10.40 Buró Botond, Tóth Csaba, Lóki József, Négyesi Gábor: Terepi széleróziós vizsgálatok egy nyírségi mintaterületen
11.00 Ionescu Artur: A Vulkáni Gázok Kémiája Bizottság (CommisSion on the Chemistry of Vulcanic Gases – CCVG) ecuadori gyűléséről és terepgyakorlatáról (úti beszámoló)
11.20 Kis Boglárka Mercedesz, Harangi Szabolcs: Ásványvizek, mofetták, fumarolák és a mintavételezés buktatói
11.40 Kávészünet
12.10 Sándor Gábor: Talajra gyakorolt antropogén hatások vizsgálata Bódvaszilasi minta-területen
3. Kémia szekció
Ülésvezető: Kékedy-Nagy László (EME, Kolozsvár)
10.20 Boga Bíborka, Székely István, Hajdu Kata, Kovács Gábor, Pap Zsolt, Monica Baia, Hernádi Klára, Nagy László: WO3/TiO2és WO3/fotoszintetikus fehérje komplex kompozitok széleskörű alkalmazhatóságának vizsgálata
10.40 ifj. Várhelyi Csaba, Korecz László, Pokol György, Mihály Judith, Papp Judit,
Goga Firuţa, Golban Ligia-Mirabela, Várhelyi Melinda, Huszthy Péter: Új réz-komplexek szintézise α-dioximokkal, Schiff-bázisokkal, szemi- és tioszemikarba-zonokkal, valamint fizikai-kémiai és biológiai vizsgálatuk
11.00 Rigó Melinda, Barabás Réka, Enisz-Bódogh Margit: Kompozitok, implantátumok elő-állítása és adszorpciós-deszorpciós vizsgálatuk
11.20 Szőke Árpád Ferenc, Szabó Gabriella Stefánia, Mureșan Liana Maria, Hórvölgyi Zoltán, Albert Emőke: Metilénkékkel impregnált pórusos szilika bevonatok vizsgálata üveg és cink hordozókon
11.40 Kávészünet
12.10 Kovács Zoltán, Pap Zsolt, Cristea Vasile-Mircea, Baia Lucian, Hernádi Klára: A ZnO szolvotermális előállítása, strukturális vizsgálata és fotokatalítikus aktivitásának optimalizálása Box-Behnken kísérlet-tervezet segítségével
4. Környezettudományok + Fizika szekció
Ülésvezető: Mócsy Ildikó (EME, Kolozsvár)
10.20 Kedves Endre-Zsolt, Ravasz Alpár, Pap Zsolt, Lucian Baia: Anionos és kationos színezékek fotokatalitikus bontása MoO3nanokristályokkal
10.40 Nagy Zsolt: A Kis-Küküllő és Nyárád folyók közötti térség (fél) spontán flórájának botanikai felvételezése, farmakobotanikai térképezése és gyógyflóra-potenciáljának értékelése
11.00 Szőcs Katalin: A lét formavilága a természettudományok és a bölcselet kapcsolatában
11.20 Vallasek István: A fotovillamos erőművek szerepe Románia és Magyarország energiaellátásában
5. Poszterek (11.40-12.10)
Szekcióvezető: Kékedy-Nagy László (EME, Kolozsvár)
1. Fekete Judit, Ézsöl Tibor, Katona Gergely, Várbíró Gábor: A hegyi szitakötő (Cordulegaster bidentata Selys, 1843) előfordulásának vizsgálata a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság területén (Biológia)
2. Holczer Marianna, Besze Boglárka, Bánhegyi Gábor, Kapuy Orsolya: Az epigallokatekin-gallát (EGCG) függő autofágia vizsgálata (Biológia)
3. Lukács Áron: Fitobentonban végbemenő funkcionális változások kimutatása trait alapú csoportosításokkal(Biológia)
4. Márton Margita, Tihanyi Nikolett, Bánhegyi Gábor, Kapuy Orsolya: Az Nrf2-szabályozott oxidatív stressz hatása a sejtciklus működésére (Biológia)
5. Miklós Máté, Somogyi Boglárka, Vörös Lajos: Hogyan értelmezzük a korabeli fitoplankton adatokat? (a planktonhálós gyűjtés hátrányai) (Biológia)
-----------------------------
Erdélyi Természettudományi Konferencia
A konferencia időpontja: 2017. november 25.
Jelentkezési határidő: 2017. november 1.
Az Erdélyi Múzum Egyesület (EME) Természettudományi Szakosztálya A Magyar Tudomány Napja Erdélyben Fórumhoz kapcsolódóan (16. Fórum) az idén is megszervezi az Erdélyi Természettudományi Konferenciát (ETK’17) 2017. november 25-én a BBTE Kémia Tanszékén (Kolozsvár, Arany János u. 11. sz.). A Konferencia munkálatait eddigi gyakorlatunknak megfelelően a biológia, fizika, földtudományok, kémia, környezettudományok szekciókban tartjuk. A rendezvény fő célja lehetőséget biztosítani a természettudományok különböző területeit művelők számára az egymás munkájával való találkozásra. A Konferencia hivatalos nyelve magyar és angol.
A bemutatott előadások/poszterek kivonatát a konferencia programfüzetében közöljük, a 4 oldalt meg nem haladó terjedelmű, nyomdakész kéziratait a szokásos szaklektorálás után ISBN számmal rendelkező konferenciakötetben jelentetjük meg.
A kéziratokat a csatolt formai követelményeknek megfelelő doc file (vagy docx file) formában rögzítsük, és e-mail csatolmányként kérjük elküldeni.
Formai követelmény kivonat.
Formai követelmény dolgozat.
Minta dolgozat.
Jelentkezési űrlap.
Az ennél terjedelmesebb kéziratokat az Acta Scientia Transylvanica (Múzeumi Füzetek) 2017-es kötetének megfelelő füzetében (Biologica, Chemica, Physica, illetve Geologica–Geographica) van mód megjelentetni. A dolgozatok mindkét esetben teljes terjedelemben felkerülnek a Szakosztály honlapjára is.
Annak érdekében, hogy a Konferencián való részvétel minden érdeklődő számára hozzáférhető legyen, a helyszínen fizetendő részvételi díj fedezi a november 24.-i fogadás költségeit, a konferencia-anyagokat a tervezett konferenciakötettel és a frissítőket; teljes értéke 20 RON, illetve 5 Є (nyugdíjasok, diákok számára ennek fele).
Az előadások/poszterek kivonatának beküldési határideje 2017. november 10, a teljes terjedelmű dolgozat beküldési határideje pedig 2017. november 15.
---------------------------------------------------------
A Magyar Tudomány Napja Erdélyben
Oknyomozó tudomány
TERMÉSZETTUDOMÁNYI SZAKOSZTÁLY
ERDÉLYI TERMÉSZETTUDOMÁNYI KONFERENCIA
Helyszín: Apáczai Csere János Gimnázium, Kolozsvár, Király/I.C. Brătianu u. 26. sz.
Időpont: 2016. november 26., 9.00 óra.
8.30 Regisztráció
9.00 Megnyitó: „Oknyomozó tudomány”. Kékedy-Nagy László szakosztályi elnök
9.10 Életek a tudomány és nevelés szolgálatában
Köszöntjük a 85 éves Grünwald Ernőt és Uray Zoltánt, a 80 éves Tőkés Bélát, a 75 éves Farkas György Miklóst, Györfi Zoltánt és Korcsog Mátyást, a 70 éves Kormos Annamária Fiammettát, Lányi Szabolcsot, Szőcs Katalint és Vallasek Istvánt.
1. PLENÁRIS ELŐADÁSOK
9.20 Papp Judit: 90 Éve született Kiss István biológus
9.50 Gyurkó István, Wilhelm Sándor: A paduc (könyvbemutató)
2. Biológia szekció
Ülésvezető: Bartók Katalin (EME, Kolozsvár)
10.20 Sikó Barabási Sándor, Antal Noémi, Csiszér Levente, Bartalis Ildikó, Brotea László, Sikó Barabási Anna-Mária: A globalizáció és a klímaváltozás hatása a járványügyi helyzet alakulására
10.40 Patkó Ferenc: A rovarok (Insecta) általi beporzás
11.00 Gabri Evelyn-Erzsébet: Tumorimmunológia, avagy egy tumorsejt hogyan tudja az immunrendszer reakcióit semlegesíteni?
11.20 Korcsog Mátyás: A kolozsvári gyógyszerészeti múzeum története
11.40 Kávészünet
12.10 Uray Zoltán: A sportgenetikai kutatások aktuális eredményei és gyakorlati jelentőségük a sportteljesítmények javításában
12.30 Ábrán Péter: Erdei kispopulációk védelme a molekuláris diverzitási eredmények ismeretében
3. Fizika-Kémia szekció
Ülésvezető: KarácsonyJános (EME, Kolozsvár)
10.20 Kutasi Nimród, Filep Emőd, Kenéz Lajos: A Sapientia EMTE marosvásárhelyi Karának plazmareaktora
10.40 Gombos Sándor: Élelmiszeripari műveletek modellezése és szimulációja
11.00 Bakos Ildikó, Miklóssy Ildikó, Bodor Zsolt, Orbán Kálmán-Csongor, Lányi Szabolcs: Minta-előkészítési módszer kidolgozása az 1,4-butándiol mikrobiológiai fermentléből való gázkromatográfiás meghatározására
11.20 Ifj. Várhelyi Csaba, Kuzmann Ernő, Homonnay Zoltán, Nagy Renáta-Ildikó, Pokol György, Szilágyi Imre, Huszthy Péter, Szalay Roland, Papp Judit, Goga Firuţa, Golban Ligia-Mirabela, Várhelyi Melinda: Schiff-bázisokkal képzett vas(II)-komplexek szintézise, fizikai-kémiai és biológiai aktivitásuk vizsgálata
11.40 Kávészünet
12.10 Szőke Árpád Ferenc, Kerekes Eduard-Roland, Timár Dóra-Katalin, Turdean Graziella Liana, Mureșan Liana Maria, Szabó Gabriella Stefánia, Barabás Réka: Kitozán korszerű alkalmazásai védőrétegekben és kompozitokban
12.30 Kertész Krisztián, Piszter Gábor, Bálint Zsolt, Biró László Péter: Természetes fotonikus nanoarchitektúrák kémiai érzékelésének újabb eredményei
12.50 Vallasek István: Európai uniós finanszírozással épülő lézerfizikai kutatóközpont Szegeden – helyzetkép és perspektívák
4. Környezettudományok szekció (A)
Ülésvezető: Mócsy Ildikó (EME, Kolozsvár)
10.20 Rápó Eszter, Majdik Kornélia, Nagy Boldizsár, Pernyeszi Tímea, Tonk Szende: Környezetbarát biomassza szorpciós tulajdonságainak vizsgálata
10.40 Lingvay József: Az antropogén eredetű alacsony frekvenciájú (ELF) elektromágneses terek biológiai kihatásai
11.00 Lingvay József: Környezetbarát transzformátorolaj előállítása és jellemzése
11.20 Csavdári Alexandra, Vincze Erzsébet, Buta Elisabeta, Juzsakova Tatjána: Vörösiszap-szennyezésnek kitett vízi gyomnövények
11.40 Kávészünet
12.10 Szőcs Katalin: A rokontudományok – természettudomány, geometria, művészettörténet, nyelvtudomány, bölcselet és a néprajz kapcsolata
12.30 Székely István, Boga Bíborka, Csavdári Alexandra, Kovács Gábor, Pap Zsolt, Monica Baia, Hernádi Klára: WO3-TiO2-alapú félvezető nanoanyagok alkalmazása, mint fotokatalizátor, színezékek eltávolítására
5. Környezettudományok szekció (B)
Ülésvezető: Kékedy-Nagy László (EME, Kolozsvár)
10.20 Varga Krisztina, Harangi Sándor, Baranyai Edina, Urák István, Zsigmond Andreea-Rebeka: A Bükk-erdőből és Erdélyi-szigethegységből származó gombák összehasonlító elemanalízise
10.40 Nagy Emese, Tóth Krisztina, Ördög Attila, Tari Irma, Zsigmond Andreea-Rebeka: Közúti forgalom hatásának vizsgálata a pitypang (Taraxacum officinale) és talaj elemösszetételére
11.00 Kántor Izolda, May Zoltán, Zsigmond Andreea-Rebeka: Erdély különböző településein termesztett spenót (Spinacia oleracea L.) összehasonlító nyomelem-analízise
11.20 Bakos Anikó, Szigyártó Lídia: Kovaalga-közösségek a Szenéte–Vasláb-láprét és a Zeteváralja-víztározó területén (Hargita megye)
11.40 Kávészünet
12.10 Rákossy Izabella, Szigyártó Lídia: Erdélyi és bukovinai tőzeglápok kovaalga-közösségei
6. Földtudományok szekció
Ülésvezető: Wanek Ferenc (EME, Kolozsvár)
10.20 Márta László, Boda Péter, Kalmár Enikő, Szaniszló Zsófia, Encs Balázs, Schlachter Gabriella: Öntevékenyen a földtudományokért
10.40 Sándor Gábor, Márta László, Boda Péter: A Technosol-referenciacsoport osztályozási követelményeinek vizsgálata debreceni mintaterületen
11.00 Simon Éva Beáta, Imecs Zoltán: Tömör-morfometriai vizsgálatok Micro UAV-val a Körösfői-karsztfennsík példáján
11.20 Kis Boglárka Mercédesz: Oldott gázok a Keleti-Kárpátok és Erdélyi-medence peremvidékének ásványvizeiben
11.40 Kávészünet
12.10 Ionescu Artur: Románia szénhidrogén-kiszivárgásai: gázok eredete és a légkörbe bocsájtás számszerűsítése különböző geológiai területekről
12.30 Wanek Ferenc: Új középkori bányászattörténeti adatok Kolozs megyéből
7. Poszterek (11.40–12.10)
1. Cseh Edina Katalin, Veres Gábor, Kocsis Kitti, Toldi József, Vécsei László, Zádori Dénes: Kinurénsav meghatározása egy elektrofiziológiai tanulmányhoz(Kémia)
2. Fodor Szilvia, Pap Zsolt, Hernádi Klára, Kovács Gábor, Lucian Baia: TiO2-Pt és TiO2-Pd módosított katalizátorok fotokatalitikus aktivitása(Környezettudományok)
3. Hampel Boglárka, Pap Zsolt, Kovács Gábor, Hernádi Klára, Lucian Baia: Kereskedelmi titán-dioxidok kompozitba vitele különböző tömegszázalékban jelen levő Cu nanorészecskékkel (Kémia)
4. Jákli Eszter: Természetvédelmi funkciók potenciális megjelenésének vizsgálata a budapesti Gellért-hegy mint városi közpark példáján(Környezettudományok)
5. Kató Eszter, Nádasy László Zoltán: Helyi jelentőségű faegyedek kataszterezése a SZIE Tájvédelmi Tanszékén (Környezettudományok)
6. Tóth Zsejke-Réka, Pap Zsolt, Hernádi Klára, Lucian Baia, Kovács Gábor: TiO2 aktivitásának befolyásolása Au és Ag nanorészecskékkel, és a keletkezett kompozitok fotokatalitikus aktivitásának vizsgálata (Környezettudományok)
A Magyar Tudomány Napja Erdélyben
Erdélyi Természettudományi Konferencia (ETK’16)
2016. november 26.
Jelentkezési határidő: 2016. november 1.
Értesítés
Ezúton értesítjük az érdeklődő szakembereket, hogy az EME Természettudományi Szakosztálya a 2016. november 26-i, 16-ik Erdélyi Természettudományos Konferenciájára
a jelentkezési határidőt november 1.-ig meghosszabbította.
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) Természettudományi Szakosztálya A Magyar Tudomány Napja Erdélyben Fórumhoz kapcsolódóan (15. Fórum) az idén is megszervezi az Erdélyi Természettudományi Konferenciát (ETK’16) 2016. november 26-án a kolozsvári Apáczai Csere János Líceumban. A Konferencia munkálatait eddigi gyakorlatunknak megfelelően a biológia, fizika, földtudományok, kémia, környezettudományok szekciókban tartjuk. A rendezvény fő célja lehetőséget biztosítani a természettudományok különböző területeit művelők számára az egymás munkájával való találkozásra.
A Konferencia hivatalos nyelve magyar és angol. Tervezett programját a Szakosztály honlapján (www.eme.ro/termeszet) mielőbb közzétesszük, illetve arról a részvételi szándékukat 2016. szeptember 30-ig jelző személyeket körlevelünkben tájékoztatjuk.
A bemutatott előadások/poszterek kivonatát magyar és angol nyelven kérjük, legtöbb 1-1 A4-es oldal terjedelemben, 12 pontos Times New Roman betűvel, másfeles sorközzel. A kivonatnak tartalmaznia kell: a dolgozat címét, a szerző(k) nevét, az intézmény/munkahely nevét és címét, az elérhetőséget, a kivonat szövegét, valamint a legfontosabb 5 kulcsszót. A kivonatok beküldésének határideje 2016. szeptember 30. A konferencia kivonatfüzetében csak az elektronikus .doc file (vagy .docx file) formában rögzített, és időben, e-mail csatolmányként, eljuttatott kivonatokat tudjuk megjelentetni.
A bemutatott előadások/poszterek, 4 oldalt meg nem haladó terjedelmű, és a csatolt formai követelményeknek megfelelő, nyomdakész kéziratait a szokásos szaklektorálás után ISBN számmal rendelkező konferenciakötetben jelentetjük meg. A kéziratokat ugyancsak .doc file (vagy .docx file) formában rögzítsük, és e-mail csatolmányként kérjük elküldeni. Mintadolgozat.
A kivonatok beküldési határideje 2016. október 15. Az ennél terjedelmesebb kéziratokat az Acta Scientia Transylvanica (Múzeumi Füzetek) 2016-os kötetének megfelelő füzetében (Biologica, Chemica, Physica, illetve Geologica–Geographica) van mód megjelentetni. A dolgozatok mindkét esetben teljes terjedelemben felkerülnek a Szakosztály honlapjára is.
Annak érdekében, hogy a Konferencián való részvétel minden érdeklődő számára hozzáférhető legyen, a helyszínen fizetendő részvételi díj fedezi a november 25-i fogadás költségeit, a konferencia-anyagokat a tervezett konferenciakötettel és a frissítőket; teljes értéke 20 RON, illetve 5Є (nyugdíjasok, diákok számára ennek fele).
Részvételére számítva tisztelettel csatoljuk a konferencia jelentkezési lapját.
Kolozsvár, 2016. június 21.
------------------------------------------------------------
A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 14. fórum

TERMÉSZETTUDOMÁNYI SZAKOSZTÁLY
Erdélyi Természettudományi Konferencia 2015
Időpont: 2015 november 21.
Helyszín: Apáczai Csere János Líceum, Kolozsvár, I.C. Brăteanu (Király) u. 26
8.30 Regisztráció
9.00 Megnyitó - A tudomány evolúciója: a valóság és a virtuális világok
9.10 Életek a tudomány és nevelés szolgálatában
Köszöntjük a 85 éves Makkay Klárát és Makkay Ferencet, a 80 éves Muzsnay Csabát, a 75 éves Darabont Sándort és Tamás Istvánt, a 70 éves Karácsony Jánost, Szabadai Zoltánt és Wilhelm Sándort valamint a 65 éves Szakács Sándort
Kisplenáris előadások:
9.20 Dan Munteanu: Kornis Károly gróf - az ornitológus
9.50 Csapó János, Albert Csilla: Funkcionális élelmiszerek, múlt, jelen, jövő
Szekcióelőadások
1. Biológia - Fizika - Kémia szekció
Ülésvezetők: Bartók Katalin (EME, Kolozsvár) és Forizs Edit (BBTE, Kolozsvár)
10.20 Gabri Evelyn-Erzsébet: Hogyan tud egy sejt „önálló” lenni? Betekintés a rák molekuláris biológiájába
10.40 Patkó Ferenc: A rovarok (Insecta) viselkedései
11.00 Kertész Krisztián, Piszter Gábor, Bálint Zsolt, Biró László Péter: Lepkeszárnyak fizikai színének állandósága
11.20 Korcsog Mátyás: Az étrendi flavonoidok és hatásaik
11.40 Kávészünet
12.10 Muzsnay Csaba: Emberi tevékenységekhez kapcsolható üzemek és telepek vulkánszerű működésének összehasonlító és számszerű jellemzése
12.30 Gombos Sándor: Vegyipari technológiai berendezések tervezése és működtetése virtuális környezetben
12.50 ifj. Várhelyi Csaba, Nagy Renáta-Ildikó, Pokol György, Huszthy Péter, Szalay Roland, Papp Judit, Mihály Judith, Goga Firuţa, Golban Ligia-Mirabela: Schiff-bázisokkal képzett platina-komplexek szintézise, fizikai-kémiai és biológiai aktivitásuk vizsgálata
13.10 Forizs Edit, Kún Attila, Jákob Noémi: Bioaktív ligandumok nikkel(II) komplexei
13.30 Uray Zoltán: Az onkológiai sugárterápia okozta mellékhatások enyhítése és kezelése timuszkivonatokkal és növényi hatóanyagokat tartalmazó krémekkel
2. Környezettudományok szekció
Ülésvezetők: Kékedy-Nagy László(EME, Kolozsvár) és Mócsy Ildikó (EME, Kolozsvár)
10.20 Csavdári Alexandra, Vincze Erzsébet, Tonk Szende, Juzszákova Tatjána: Vörösiszap környezetbarátabb tárolását elősegítő kísérletek
10.40 Rapó Eszter, Lakatos Ibolya, Majdik Cornelia, Csavdári Alexandra, Buta Erzsébet, Tonk Szende: Vízinövények stresszválasza Eriokrómfekete T festékanyagra-előzetes eredmények
11.00 Mócsy Ildikó, Kékedy-Nagy László: A por, mint mindennapos környezetszennyező
11.20 Mészáros Szilvia: Kavicsbánya-tavak fenntartási gyakorlata az utóhasznosítás függvényében, Közép-magyarországi példák alapján
11.40 Kávészünet
12.10 Sikó Barabási Sándor, Antal Noémi, Bartalis Ildikó, Sikó Barabási Anna Mária: Egy vágóhíd és húsfeldolgozó üzem biológiai szennyvíztisztításának hatásfoknövelése zeolit felhasználásával Kovászna megyében
3. Földtudományok szekció
Ülésvezető:Wanek Ferenc
10.20 Csedő Károly: A csíktaplocai borvíz vegyi összetétele és jelentősége
10.40 Bertalan László, Szabó Gergely: Mederfejlődés- és partpusztulás-monitoring a Sajó magyarországi szakaszán
11.00 Kovács Réka, Călin Gabriel Tămaș: Hidrotermás átalakulások és mineralizációk a Măgura zónában (Erdélyi-Középhegység)
11.20 Sándor Gábor, Szabó György: Temetői talajvizsgálatok kezdeti eredményei Debrecenben
11.40 Kávészünet
12.10 Wanek Ferenc: Adatok Kalotaszeg (Alszeg, Felszeg, Nádas-mente) bányászat-történetéhez, illetve annak földtani megalapozása ismeretéhez az első világháborúig
12.30 Béres Márta: A máramarosi ásványvíz kutatás története
12.50 Sebestyén Tihamér-Tibor: A biomassza serkentő hatása Kovászna megyében
4. Poszterek (11.40 – 12.10)
1. Kató Eszter, Módosné Bugyi Ildikó: Természetszerű növényalkalmazás jelentősége bányákban (Környezettudományok)
2. Varga Hilda, Molnár Sipos Enikő, Tonk Szende, Csavdári Alexandra, Buta Erzsébet, Juzszákova Tatjána: Néhány vízinövény stressz-indukált morfológiai válaszának összehasonlító felmérése vörösiszap zagyvíz hatására (Környezettudományok)
3. Nádasy László: A vízitúrázás hatása a folyópartokra a Bodrog hazai szakaszán (Környezet tudományok)
4. Radics Tamás, Mosonyi Emília, M. Tóth Tivadar: Új adatok az Álmosd környéki aljzat és a Szamos-sorozat metamorf kőzeteihez (Földtudományok)
5. Novák Tibor, Boda Péter, Márta László, Sándor Gábor: Egykori talajművelés nyomainak vizsgálata középhegységi erdős terület mikro-domborzatában és talajaiban (Földtudományok)
A Magyar Tudomány Napja Erdélyben
Erdélyi Természettudományi Konferencia (ETK’15)
2015. november 21.
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) Természettudományi Szakosztálya A Magyar Tudomány Napja Erdélyben Fórumhoz kapcsolódóan (14. Fórum) az idén is megszervezi az Erdélyi Természettudományi Konferenciát (ETK’15) 2015. november 21.-én a kolozsvári Apáczai Csere János Líceumban. A konferencia munkálatait eddigi gyakorlatunknak megfelelően a biológia, fizika, földtudományok, kémia, környezettudományok szekciókban tartjuk. A rendezvény fő célja lehetőséget biztosítani a természettudományok különböző területeit művelők számára az egymás munkájával való találkozásra.
A konferencia hivatalos nyelve magyar és angol. Tervezett programját a Szakosztály honlapján (www.eme.ro/termeszet) mielőbb közzétesszük, illetve arról a részvételi szándékukat 2015. szeptember 30.-ig jelző személyeket körlevelünkben tájékoztatjuk.
A bemutatott előadások/poszterek kivonatát magyar és angol nyelven kérjük, legtöbb 1-1 A4-es oldal terjedelemben, 12 pontos Times New Roman betűvel, másfeles sorközzel. A kivonatnak tartalmaznia kell: a dolgozat címét, a szerző(k) nevét, az intézmény/munkahely nevét és címét, az elérhetőséget, a kivonat szövegét, valamint a legfontosabb 5 kulcsszót.
A kivonatok beküldésének határideje 2015. szeptember 30. A konferencia kivonatfüzetében csak az elektronikus .doc file (vagy .docx file) formában rögzített, és időben, e-mail csatolmányként, eljuttatott kivonatokat tudjuk megjelentetni.
A bemutatott előadások/poszterek, 4 oldalt meg nem haladó terjedelmű, és a csatolt formai követelményeknek megfelelő, nyomdakész kéziratait a szokásos szaklektorálás után ISBN számmal rendelkező konferenciakötetben jelentetjük meg.
A kéziratokat ugyancsak doc file (vagy docx file) formában rögzítsük, és e-mail csatolmányként kérjük elküldeni. Mintadolgozat
A kéziratok beküldési határideje 2015. október 15. Az ennél terjedelmesebb kéziratokat az Acta Scientia Transylvanica (Múzeumi Füzetek) 2015-ös kötetének megfelelő füzetében (Biologica, Chemica, Physica, illetve Geologica–Geographica) van mód megjelentetni. A dolgozatok mindkét esetben teljes terjedelemben felkerülnek a Szakosztály honlapjára is.
Annak érdekében, hogy a Konferencián való részvétel minden érdeklődő számára hozzáférhető legyen, a helyszínen fizetendő részvételi díj fedezi a november 20.-i fogadás költségeit, a konferencia-anyagokat a tervezett konferenciakötettel és a frissítőket; teljes értéke 20 RON, illetve 5Є (nyugdíjasok, diákok számára ennek fele).
|