ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
Navigáció


Főoldal »  Hírek »  XXV. Családorvosi Továbbképző Konferencia 
XXV. Családorvosi Továbbképző Konferencia
[2018. április 15.]

Hír Archívum »
- beszámoló -

2018. március 23-24-én a XXV. jubileumi Családorvosi Továbbképző Konferencia az EME Orvostudományi-és Gyógyszertudományi Szakosztálya, Hargita megye Orvosi Kollégiuma és a székelyudvarhelyi Pápai Páriz Ferenc Alapítvány szervezésében sikeresen, ünnepi hangulatban zajlott.

Dr. Pelok Benedek, a Kuratórium alelnöke üdvözölte a rendezvény fővédnökét Tóth László főkonzult, prof. Dr. Szabó Bélát, az EME OGYSZ volt elnökét, jelenlegi alelnökét, Hargita megye Orvosi Kollégiumának elnökét Dr. Bíró László főorvost és Dr. Balla Árpád főorvost az Alapítvány elnökét, az előadó professzorokat, a Kárpátaljai, Délvidéki, Felvidéki vendégeket, valamint a résztvevő hallgatóságot. Végül felkérte Dr. Balla Árpád főorvost, a Kuratórium elnökét, hogy tartsa meg ünnepi beszédét. Dr. Balla Árpád is üdvözölte az elnökséget, az előadó professzorokat, a vendégeket és a jelenlevőket. Ezt követően rövid ismertetőjében bemutatta az előző huszonnégy év adatait: az előadások számát, az előadók megoszlását anyaországi (budapesti, pécsi, szegedi, debreceni professzorok) a hazai előadókat a MOGYE professzorai tették ki, valamint néhány főorvos, ezen kívül szerepelt két németországi és egy zentai előadó is. Ez idő alatt 6454 orvos és 1821 asszisztens regisztrált. A szakmai eredményeket követően kitért a barátság és az együvé tartozás tudatának fontosságára és a helytörténeti ismeretek bemutatására a társasági programokon.

Ezt követően Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa nevében Tóth László főkonzul úr, a rendezvény fővédnöke üdvözölte a konferencia résztvevőit, értékelte a szakmai továbbképzés eredményeit, kifejtette ennek a tevékenységnek a fontosságát.
Dr. Bíró László főorvos, Hargita megye Orvosi Kollégiumának elnöke üdvözölte a jelenlevőket és eredményes részvételt kívánt. Végül Dr. Szabó Béla professzor úr, az EME OGYSZ alelnöke, valamint a rendezvény elnöke megnyitotta a konferenciát. A XXV. jubileumi ülés alkalmával Dr. Balla Árpád, a kuratórium elnöke átadta az előadó professzoroknak, valamint a szervezőknek elismerés- és köszönetképpen a díszokleveleket.
Az ünnepélyes megnyitót követően Prof. emeritus Dr. Süveges Ildikó, a Genersich Alapítvány elnöke megemlékezett Genersich Antal halálának 100. éves évfordulójáról és négy Genersich-díjasnak átadta az Alapítvány fennállása 25-ik évfordulója alkalmából megjelent könyvet.
A továbbképző konferencián 21 kiváló előadás hangzott el a különböző szakterületekről budapesti, szegedi, pécsi, debreceni professzorok részéről, a hazai előadók a marosvásárhelyi, kolozsvári egyetem professzorai és főorvosok voltak. A jubileumi konferencián az előadások időtartama 30 perc volt. Előadás hangzott el a szülészetre nehezedő kihívásokról a kortárs demográfiai változások tükrében. Továbbá be volt mutatva, hogy az öregedés hogyan befolyásolja a látásunkat, a szürke hályog sebészete, az arthrózis patho-morphológiája, a tenyér és a talpi bőnye zsugorodása, régi és új módszerek az ortopédiában, az a.carotis interna és az a. cerebri media elzáródásának invazív kezelése, - aktualitások a demenciáról, - a pruritus klinikuma, - az atopiás dermatitis kezelése, - az intestinalis immunrendszer és a bélflóra normális működése, - életminőség, egészségminőség napjaink orvoslásában, - diagnosztikus nehézségek a malignus hemopatiákban, - a gyermekkori krónikus bronchitis kezelése, - aktualitások a ritmuszavarok klinikumában, - hipertonia és non-kardiális komorbiditások, - a familiáris hypercholesterinaemia, - a prostatarák áttétek korszerű kimutatása, kezelése, - aktualitások a gastroenterológiában,- a gyógyszeres terápia új kihívásai, - Pápai Páriz Ferenc, mint a Parkinson-kór leírójának nemzetközi elismertsége. Az előadások színvonala kifejezetten magas volt, számos új ismeretet sajátíthattak el úgy a család- mint a szakorvosok. Négy gyógyszerbemutató is elhangzott, ugyan ennyi cég gyógyszer kiállítással szerepelt. A könyv standon szakkönyveket lehetett vásárolni.
A hallgatóság nem csak Hargita, Maros, Kovászna, Szatmár és Brassó megyéből volt képviselve, a Kárpát-medencét is képviselték a felvidéki, délvidéki és a kárpátaljai kollégák. A rendezvényen 380 orvos és 167 szak dolgozó regisztrált, összesen 547-en. Az orvosok részvétele 9 kredit ponttal volt elismerve.
A zárszó alkalmával a konferencia elnöksége úgy szakmai, mint szervezési szempontból is igen sikeresnek tartotta a rendezvényt. A délutáni társasági program is sikeres volt, Dr. Hermann Gusztáv egyetemi tanár idegenvezetésével városnézés zajlott Székelyudvarhely központjában. Ezt orgona koncert követte a Szent Miklós Plébánia templomban, a műsort Józsa Domokos nagyváradi orgonaművész szolgáltatta. A rendezvény a székelyudvarhelyi „Gondűző” vendéglőben igen jó baráti hangulatban ért véget.

Székelyudvarhely 2018. március 29. Dr. med. Balla Árpád Dr.Sc., a Szervezőbizottság elnöke
[Hírforrás: papaialapitvany.org]
« Vissza a hír listához
info@eme.ro