ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
Navigáció


Főoldal »  Eseménytár »  Magyar Tudomány Napja Erdélyben 
Magyar Tudomány Napja Erdélyben
[ 2006. november 23. csütörtök 22:00 ]

Eseménytár »
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület Elnöksége szervezésében 2006. november 24-én sorra kerülő Magyar Tudomány Napja Erdélyben című rendezvény központi témája Az 1956-os magyarországi forradalom hatása Erdélyben.


Szervező(k): EME
Kapcsolattartó(k): Nagy Mihály Zoltán
Helyszín(ek): Lucian Blaga Egyetemi Könyvtár konferenciaterme
  Kolozsvár, Mikó/Clinicilor utca 2. szám
  9.00
Jelleg: Konferencia

Beszámoló:
Magyar Tudomány Napja Erdélyben
Januártól létrejön az MTA kolozsvári bizottsága

„Ha 1848. március 15. a magyar nemzet születésnapja, akkor 1956. október 23. a magyar nemzet újjászületésének napja" – jelentette ki Egyed Ákos, az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) elnöke a Kolozsváron tegnap megtartott Magyar Tudomány Napja Erdélyben elnevezésű fórumon. Tekintettel az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulójára, az immár ötödszörre megszervezett értekezlet központi témáját ezúttal az 1956-os eseményeknek szentelték. Ez alkalomból jelentette be Hámori József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alelnöke, hogy 2007. január 1-től létrejön a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB), amelynek az EME ad majd otthont.

Az értekezlet a Kolozsvári Református Kollégium énekkarának az előadásával kezdődött, majd Egyes Ákos, az EME elnöke megnyitó beszédében elmondta: 1956 a huszadik század egyik történelemformáló eseménye, amelynek hatása kiterjedt Erdélyre, a Kárpát-medencére, az egész világra. Mint fogalmazott, az értekezlet előadói a forradalom történetét a tudományosság tükrében próbálják bemutatni, az eddig elért tudományos eredmények felvonultatása által. Az EME elnöke hangsúlyozta: sok esetben a forradalommal kapcsolatban szándékos félretájékoztatás történt, a források gyakran tendenciózusak voltak, de a történetkutatásnak megvannak a maga eszközei, amelyek segítségével reálisan feltárhatók az események. Az akadémikus szerint 1956 helye 1848 mellett van, s az utókornak a szívébe kell zárnia 1956 emlékét és örökségét is, mondotta Egyed Ákos.

A rendezvény keretében jelentette be Hámori József, az MTA alelnöke a hírt, hogy 2007. január 1-től Kolozsváron létrejön az MTA hatodik, egyben első határon túli akadémiai bizottsága, a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB), amelynek az EME ad majd otthont. Az MTA októberi rendkívüli közgyűlésén született határozat arról, hogy hozzák létre az Akadémia kolozsvári területi bizottságát, amelynek feladata a romániai magyar tudományos közösség munkájának a segítése és a tudományos ismeretterjesztés lenne. „Budapestől minden segítséget meg szeretnénk adni a területi bizottság működéséhez" – mondotta Hámori József, hangsúlyozva, hogy az MTA nemcsak az anyaországi magyaroké, hanem az egész magyar nemzeté.

Az értekezleten tizenöt előadást hallgathattak meg a jelenlévők, jeles magyarországi és hazai történészek elemezték az 1956-os forradalom eseményeit, illetve annak hatását Erdélyben, a Kárpát-medencében, a világtörténelemben. Előadást tartott Pomogáts Béla irodalomtörténész, Gyarmati György, a magyar Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgatója, Fischer Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem tanára, Pál-Antal Sándor, a Román Országos Levéltár Maros Megyei Igazgatóság nyugalmazott főlevéltárosa, Dávid Gyula irodalomtörténész, Novák Zoltán Csaba, a marosvásárhelyi Gheorghe Şincai Kutatóintézet képviselője, továbbá Tófalvi Zoltán, az ELTE doktorandusza, Buzogány Dezső egyetemi tanár, Vekov Károly docens, Bura László irodalomtörténész, Olti Ágoston, valamint az ELTE doktoranduszai, Ioanid Ilona és Benkő Levente kutatók.

A rendezvényen hidvégi Gróf Mikó Imre emléklapokat nyújtottak át Pál Antal Sándornak, Dávid Gyulának és Bura Lászlónak az ’56-os események kutatása terén, illetve az EME-ben kifejtett munkásságuk elismeréseképpen.


Megjelent a "Szabadság" napilap 2006.november 25. számában



Program letöltése: Program letöltése Kapcsolatfelvétel: Kapcsolatfelvétel



Esemény Programja:

Előadók:

Pomogáts Béla, irodalomtörténész (Budapest)

Dr. Gyarmati György, egytemi tanár, PTE(Pécs), főigazgató, Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (Budapest)

Dr. Fischer Ferenc, egyetemi tanár, Pécsi Tudományegyetem (Pécs)

Dr. Pál-Antal Sándor, ny. főlevéltáros, Maros Megyei Állami Levéltár (Marosvásárhely)

Dávid Gyula, irodalmár (Kolozsvár)

Novák Zoltán Csaba, kutató, Román Akadámia Gh. Şincai Kutatóintézet (Marosvásárhely)

Délutáni tudományos tanácskozás résztvevői:

Csendes László, kuratóriumi tag, Román Titkosszolgálati Levéltárakat Átvilágító Nemzeti Tanács (Bukarest)

Lázok Klára, drd., ELTE BTK, Gazdaság- és Társadalomtörténet Doktori Iskola
(Budapest)

Tófalvi Zoltán, drd., ELTE Történettudományi Doktori Iskola (Budapest)

Benkő Levente, kutató (Kolozsvár)

Dr. Buzogány Dezső, egyetemi tanár, Babeş-Bolyai Tudományegyetem (Bukarest)

Bura László, kutató (Szatmárnémeti)

Dr. Vekov Károly, docens, Babes-Bolyai Tudományegyetem (Kolozsvár)

Ioanid Ilona, kutató (Bukarest)

Olti Ágoston, drd., ELTE, Történettudományi Iskola (Budapest)
« Vissza az eseménytárhoz
info@eme.ro