ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
Navigáció


Főoldal »  Hírek »  EME Tisztújító Közgyűlése 
EME Tisztújító Közgyűlése
[2006. március 12.]

Hírek »
Az EME tisztújító közgyűlése


Szombaton a Protestáns Teológiai Intézet dísztermében tisztújító közgyűlést tartott az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME). Az erdélyi magyar tudományos élet legrangosabb egyesületi eseményén sok szó esett a múlt és a jelen nehézségeiről, a jövőépítéshez szükséges tennivalókról, de a szervezési hiányosságokat megcélzó konstruktív szándékú kritika sem hiányzott.

Megnyitó beszédében Egyed Ákos elnök vázolta az elmúlt négy esztendő munkájának legjelentősebb eredményeit. A legfőbb célt – a szervezet működőképességének megőrzését – sikerült teljesíteniük, az EME helyzete stabilizálódott. De nem mondott le elsődleges feladatairól: az anyanyelven történő tudományművelésről, az erdélyi tudományos ismeretek hagyományának ápolásáról. És igyekezett felzárkózni a 21. századi elvárásokhoz, önállósodott a Matematikai és Informatikai Szakosztály, megalakult az Agrártudományi Szakosztály. Állandó fórummá nőtte ki magát a Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvénysorozat, az EME-t együttműködési megállapodás köti a Magyar Tudományos Akadémiához, az egyesület fiatal kutatók számára igyekszik élet- és munkafeltételeket biztosítani.

A közgyűlés meghallgatta és elfogadta a főtitkári, a gazdasági tanácsosi, az ellenőri és a jogtanácsosi jelentést, valamint a 2006. évi munkatervet. Utóbbiban, többek közt, helyet kapott a szervezet könyvtári anyagának elektronikus feldolgozása, az EME 150 éves fennállása méltó megünneplésének előkészítése, az 1956-os magyarországi forradalom romániai eseményeit feltáró bizottság munkába állása stb. Az évi tagsági díj a jövőben 300 ezer (nyugdíjasoknak 150 ezer) régi lej lesz, az egyetemi hallgatók számára 100 ezres taksát állapítottak meg.

A jelentések nyomán élénk vita alakult ki. Volt, aki a Rhédey-házbeli központi könyvtár állományának bővülésére hívta fel a figyelmet (Újvári Mária főkönyvtáros), és volt, aki nagyobb gazdasági hatékonyságot, minél kevesebb meddő gyűlést sürgetett (Gyenge Csaba alelnök). Kovács Dezső, a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerésztudományi Szakosztály vezetője, több gazdasági önállóságot követelt az egyes szakosztályok számára, és azt, hogy az elkobzott ingatlanok visszaszerzése érdekében kérjenek politikai támogatást. (Az elnöki válaszból kiderült: Ha minden szakosztály autonómiát kapna, széthullna az EME. Az elnökség, amely különben társadalmi munkában fejti ki tevékenységét, nap mint nap olyan nehézségekkel találja magát szemben, amelyeket a tagság el sem tud képzelni.) Garda Dezső szerint értékelendő, hogy fiókszervezetek jöttek létre, amelyek részei az EME tömegbázisa kiépítésének. Románia nem jogállam, itt nem tartják be a törvényes ígéreteket, és ahol a magyarságot akarják gyengíteni. Székelyföldön, az erdők visszaszolgáltatásának elodázásával valóságos genocídiumot hajtanak végre, mert az ottani lakosság középosztályának megélhetése került ezáltal veszélybe – jelentette ki a honatya.

A közgyűlés kisebb módosításokat hajtott végre az alapszabályon, elfogadta a létrejövő Kutatóintézet szervezeti szabályzatát. Ugyanakkor elfogadott egy felhívást, amelynek értelmében összehangolt eljárást indítanak az EME államosított gyűjteményeinek visszaigénylésére. Ezek az ingó javak jelenleg a Központi Egyetemi Könyvtár, az Állami Levéltár, a Történelmi Múzeum, a Művészeti Múzeum és a Babeş–Bolyai Tudományegyetem tulajdonában találhatók. Az EME szándéka visszaszerezni a tulajdon- és felügyeleti jogot ezen tudományos kutatási értékek fölött, és tárgyalásos úton rendezni a használati jogi helyzetet. A siker érdekében kérik az RMDSZ és a hazai közvélemény támogatását, de szükség esetén a nyugati világ segítségét is igénybe fogják venni.

A rendezvényen, a hagyományoknak megfelelően, tiszteleti tagokat választottak. Az idén a következőket érte ez a kitüntetés: Antal Árpád irodalomtörténész, Benkő Samu művelődéstörténész, Gazda Klára néprajzkutató, Péter Mihály orvosprofesszor. A Gróf Mikó Imre Alapítvány elnöke, Monok István (főigazgató, Országos Széchenyi Könyvtár) életműdíjként nyújtotta át Jakó Zsigmond professzornak az újonnan létrehozott Teleki József–díjat, amelyet ötévente adományoznak az erdélyi, partiumi, máramarosi és bánsági magyarság történetét, néprajzát, szociológiai értékeit legigényesebben feltáró munkák szerzőinek. A közgyűlés második alkalommal osztott ki Mikó Imre–emlékplaketteket. Ezúttal Vizi E. Szilveszternek, Czirják Árpádnak, Murádin Lászlónak, Soó Tamásnak és Várhelyi Csabának.

Végül a tisztújítás következett. Ennek eredményeként az új elnökség összetétele: Egyed Ákos elnök, Brassai Zoltán, Péntek János, Sipos Gábor, Gyenge Csaba alelnökök, Bitay Enikő főtitkár, Farkas Mária gazdasági tanácsos, Bányai József jogtanácsos, Somai József ellenőr. A választmány, a szokásos évi egyharmados megújítása során, a következő tagokkal cserélődött: Gaal György, Fejér Tamás, Kovács András, Csomortáni Magdolna, Jakó Zsigmond, Balla Árpád, Bocskay István, Feszt György, Bódizs György, Feyné Vincze Mária, Vallasek Magdolna, Kolumbán József, Farkas Zoltán.


[Hírforrás: hhrf.org]
« Vissza a hír listához
info@eme.ro