Az idő múlása meghatározó élmény az emberek számára. Mégis az idő a legmegfoghatatlanabb, legelvontabb fogalom az összes alapmennyiség közül. Érzékelésére nincs külön szervünk, múlására csupán közvetett hatások utalnak.
A legrégebbi eszköz, amivel az idő múlását láthatóvá és mérhetővé tudjuk tenni, a napóra. Már Egyiptomban használtak napórákat (Kr. e. 3500), az obeliszkek árnyékának a mozgásával mérték az időt. Miután feltalálták a mechanikus órákat, akkor is a napórákat használták a mechanikus órák pontosságának beállítására. Sőt, az atomórákat is időnként a Nap mozgásához igazítják, hiszen a Nap szabja meg az életünk ritmusát. A napóra pedig a leghűbben követi az életünket szabályozó Nap mozgását.
A múlt évtizedekben elfelejtett napórakultúra kezd lassan felelevenedni, új napórák készülnek, és ma már szinte minden nagyobb erdélyi városban találunk 2000 után készült napórákat.
Hol vannak Erdélyben napórák, mikor készítették őket, milyenek, mennyire pontosak? Ezekre a kérdésekre keres választ a könyv, bemutatva az Erdélyben (tágabb értelmezésben: Máramaros, Partium és Bánság területén is) 138 helyszínen található 163 napórát. Ezek mellett még beszámolunk 30 olyan napóráról, amelyek már nincsenek meg, de tudomásunk van róla, hogy valamikor léteztek.