A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 2015

Az Erdélyi Múzeum-Egyesület Elnöksége tisztelettel meghívja

A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 14. fórumára
A tudomány evolúciója: a valóság és a virtuális világok

2015. november


Az eseményre regisztráció szükséges, amelyet ide kattintva tehet meg november 18-ig.
 
 
 
A rendezvény meghívója letölthető innen (pdf formátumban)

A rendezvény programfüzete letölthető innen (pdf formátumban)




Megnyitó – plenáris előadások
 
Helyszín: A Protestáns Teológiai Intézet díszterme, Kolozsvár
Időpont: 2015. november 20., péntek

 
8.30-9.00 Regisztráció
 
9.00 Megnyitó
      Sipos Gábor, az Erdélyi Múzeum-Egyesület elnöke
      Köszöntések
      Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja
      Kocsis Károly, az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság elnöke
 
9.30 Nyitó plenáris előadás
Lovász László (elnök, Magyar Tudományos Akadémia):
Szépség és matematika
 
A romániai magyar tudományosság intézményi keretekben: jelen és jövő

10.15 Soós Anna (rektorhelyettes, BabeșBolyai Tudományegyetem, Kolozsvár):
A Babeş-Bolyai Tudományegyetem tudományos térképe
 
10.30 Dávid László (rektor, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem):
Tudományos kutatás a Sapientia EMTE-n. Célok, feltételek és elért eredmények
 
10.45 Bányai Éva (hungarológiai csoportvezető, Bukaresti Egyetem Idegen Nyelvek és Irodalmak Kara, Bukarest):
Hungarológia Bukarestben: múlt-jelen-jövő
 
11.00 Vargha Mihály (igazgató, Székely Nemzeti Múzeum, Sepsiszentgyörgy):
Utak és irányok a Székely Nemzeti Múzeum életében
 
 11.15 Gr. Mikó Imre-emlékplakett átadása
 
11.30 SZÜNET
 
12.00 Biró A. Zoltán (intézetvezető, KAMRegionális és Antropológiai Kutatások Központja, Csíkszereda):
Szakmai és társadalmi szerep – Társadalomtudományi kutatóműhely Csíkszeredában
 
12.15 Buzogány Dezső (egyetemi tanár, Református Tanárképző Kar, Protestáns Teológiai Intézet):
Egyháztörténet és állagmegóvás
 
12.30 Lázok Klára (osztályvezető, TelekiBolyai Könyvtár, Marosvásárhely):
A Teleki-Bolyai Könyvtár tudományos-, illetve tudománynépszerűsítő tevékenysége 2013-2015
 
12.45 Gyarmati Zsolt (igazgató, Csíki Székely Múzeum, Csíkszereda):
Centrum a végeken – A Csíki Székely Múzeum tudományos munkája
 
13.00 EBÉD
 
15.00 Miklós Zoltán-István (igazgató, Haáz Rezső Múzeum, Székelyudvarhely):
Értékorientált jövőépítés
 
15.15 Jakab Albert Zsolt (elnök, Kriza János Néprajzi Társaság, Kolozsvár):
A 25 éves Kriza János Néprajzi Társaság tudományszervező tevékenysége
 
15.30 János Szabolcs (rektor, Partiumi Keresztény Egyetem, Nagyvárad):
Regionális kutatások a Partiumi Keresztény Egyetemen
 
15.45 Szőcs Péter Levente (aligazgató, Szatmár Megyei Múzeum, Szatmárnémeti):
A Szatmár Megyei Múzeum gyűjteményei és tudományos kutatásai. Eredmények és lehetőségek
 
16.00 Szilágyi Tibor (egyetemi tanár, Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem):
Orvosbiológiai kutatás a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGyE)
 
16.15 SZÜNET
 
16.45 Soós Zoltán (igazgató, Maros Megyei Múzeum, Marosvásárhely): 
Múzeumfejlesztési stratégiák a Maros Megyei Múzeumnál. Műemlékvédelem, kutatás és állománygyarapítás
 
17.00 Horváth István (elnök, Nemzeti Kisebbségkutató Intézet, Kolozsvár):
A kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet – az első 7 év
 
17.15 Csergő Tibor (igazgató, Tarisznyás Márton Múzeum, Gyergyószentmiklós):
A felzárkózás évtizede (2005–2015). Tudomány és közművelődés a Tarisznyás Márton Múzeumban
 
17.30 Rés Konrád (elnök, Kolozsvári Magyar Diákszövetség, Kolozsvár):
Többpilléres tehetséggondozás a Kolozsvári Magyar Diákszövetségnél
 
17.45 Bitay Enikő (főtitkár, Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár):
A múlt értékei, a jelen kutatásai, a jövendő céljai az Erdélyi Múzeum-Egyesületben
 
18.00 Zárszó
 
19.00 Fogadás
Kamarakoncert: Márkos Albert – hegedű és Kolcsár Péter – zongora
Elhangzik:
Maria Theresia von Paradies: Siciliano
Márkos Albert (1914–1981): A táncban
 
Az EME szakosztályainak és fiókegyesületeinek tudományos ülésszaka
 
I. Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztály
Helyszín: EME-székház, Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 2–4. sz.
Időpont: 2015. november 21., 9.00 óra.
Helyszín: EME-székház, Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 2–4. sz.
Időpont: 2015. november 21., 9.00 óra.
Művészettörténeti szekció
Helyszín: EME-székház, Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 2–4. sz.
Időpont: 2015. november 28., 9.00 óra.
 
Helyszín: Apáczai Csere János Gimnázium, Kolozsvár, Király/I.C. Brătianu u. 26. sz.
Időpont: 2015. november 21., 9.00 óra.
 
III. Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztály
Helyszín: Fenyő Szálloda, Csíkszereda, N. Bălcescu utca 11.
Időpont: 2015. november 6–7.
Helyszín: Katolikus Nőszövetség, Kolozsvár, Szentegyház utca 2. szám, I. emelet.
Időpont: 2015. november 21., 10.00 óra.
 
IV. Jog-, Közgazdaság- és Társadalomtudományi Szakosztály
Helyszín: BBTE Filozófia Tanszék, Böhm Károly terem, Kolozsvár
Időpont: 2015. november 21., 12.00 óra.
Helyszín: Sapientia EMTE Jogtudományi Intézet, Kolozsvár, Tordai út 4.
Időpont: 2015. november 6–7., 8.30 óra.
Helyszín: BBTE, Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar, Kolozsvár, Teodor Mihali utca 58–60. sz., 118. terem
Időpont: 2015. november 21., 9.00 óra.
 
Helyszín: Sapientia EMTE (Óváry-terem) Kolozsvár, Mátyás király/ Matei Corvin u. 4. sz.
Időpont: 2015. november 21., 9.00 óra.
 
Helyszín: Csíkszereda
Időpont: 2015 november 13–15.
 
Helyszín: Sapientia EMTE, Kolozsvár, Tordai út 4.
Időpont: 2015. november 21., 9.00 óra.
 
Helyszín: Sapientia EMTE, Csíkszereda.
Időpont: 2015. október 30., 9.00 óra.
 
Helyszín: Gyergyószentmiklósi Művelődési Ház.
Időpont: 2015. november 18-19., 9.00 óra.
 
Marosvásárhelyi Fiókegyesület
Maros megye és Marosvásárhely történetéből
Helyszín: Kultúrpalota kisterme, Marosvásárhely.
Időpont: 2015. november 28., 9.00 óra
 
Időpont: 2015. november 21., 11.00 óra
Helyszín: Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Oktatási Központja, Csíki utca, 50 szám


Támogatók:

    Magyar Tudományos Akadémia
    Bethlen Gábor Alap
RMDSZ és Communitas Alapítvány
Kolozs Megyei Tanács
Magyarország Főkonzulátusa