Erdélyi Természettudományi Konferencia (ETK'18)
[2018.11.24]
MTNE Természettudományi Szakosztály

A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 17. fórum
"Határtalan tudomány"

II. TERMÉSZETTUDOMÁNYI SZAKOSZTÁLY

ERDÉLYI TERMÉSZETTUDOMÁNYI KONFERENCIA(ETK'18)

Helyszín: Apáczai Csere János Gimnázium, Kolozsvár, Király/I.C. Brătianu u. 26. sz.

Időpont: 2018. november 24., 9.00 óra.

8:30     Regisztráció

9:00     Megnyitó – „Határtalan tudomány" – Kékedy-Nagy László szakosztályelnök

 

1. PLENÁRIS ELŐADÁSOK

 

9.10     Kerényi-Nagy Viktor (botanikus, Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár, Budapest): Erdély vadon termő rózsái és galagonyái

9.50     Bartók Katalin (biológus, BBTE): 101 éve született Róbert Endre, biológus, a Babeș–Bolyai Egyetem tanára. (emlékünnepség)

 

 

2. BIOLÓGIA SZEKCIÓ

Ülésvezető: Bartók Katalin (EME, Kolozsvár)

10.20   Uray Zoltán: Az immun-onkoterápiai kutatások kapták meg a 2018-as orvosi-élettani Nobel-díjat

10.40   Lukács Áron: Traitek és kombinált trait - csoportosítások összehasonlítása: vajon melyik tükrözi jobban a bentikus közösségek funkcionális változásait?

11.00   Soós Ádám, Csákány Olivér, Fodorpataki László: Biodízel előállítására alkalmas mikroalga termesztési körülményeinek optimalizálása táplálkozási tényezőkkel

11.20   Tompa Bernát, Fodorpataki László: A korai egyedfejlődés és a stressztűrő képesség serkentése új típusú, természetes eredetű bioaktív anyaggal termesztett növényeknél

 

11.40   Kávészünet

 

12.10   Patkó Ferenc: Mediterrán biocönózisok

12.30   Korcsog Mátyás: A nagyszebeni Gyógyszerészeti Múzeum története

 

 

4. FÖLDTUDOMÁNYOK SZEKCIÓ

Ülésvezető: Kis Boglárka Mercédesz (BBTE, Kolozsvár)

10.20   Sándor Gábor:             Talajtulajdonságok és a városi környezet kapcsolata Debrecenben

10.40   Kertész Gréta Titanilla: A Jászsági-medence (Tiszasüly) negyedidőszaki szelvényeinek kronosztratigráfiai vizsgálata

11.00   Wanek Ferenc:            Néhány, történész szemmel pontatlanul ismert, Kolozsvár környéki, eltűnt középkori település helyének földrajzi meghatározása   

11.20   Molnár Mihály, Hubay Katalin, Futó István, Túri Marianna, Braun Mihály, Palcsu László, Jull A. J. Timothy, Harangi Szabolcs, Magyari Enikő: Mit árulnak el a radiokarbon-mérések a Csomád-vulkánról?

 

11.40   Kávészünet

 

12.10   Buró Botond, Lóki József, Négyesi Gábor, Novák Tibor József: Nyírségi kovárványrétegek szedimentológiai jellemzése és kialakulásuk feltételének vizsgálata

12.30   Gergely Virág, Buró Botond, Kertész Titanilla, Molnár Mihály: Földigiliszta-bioszferoidok C-14-korolásának tesztelése modern talajokon

12.50   Kerekes Anna, Poszet Szilárd: Földcsuszamlásveszély és kockázatértékelés térinformatikai módszer alkalmazásával kolozsvári mintaterületen

 

4. KÉMIA SZEKCIÓ

Ülésvezető: Kékedy-Nagy László (EME, Kolozsvár)

 

10.20   Szőke Árpád Ferenc, Szabó Gabriella Stefánia, Mureșan Liana Maria, Hórvölgyi Zoltán, Albert Emőke: Indigókárminnal ionosan térhálósított, antikorróziós kitozánbevonat vizsgálata cinkhordozókon

10.40   Farkas Noémi- Izabella, Barabás Réka: Hidroxiapatit és hidroxiapatit-kompozitok előállítása, illetve adszorpciós és deszorpciós tulajdonságainak vizsgálata antocianin-kivonattal

11.00   ifj.Várhelyi Csaba, Pokol György, Goga Firuţa, Golban Ligia-Mirabela, Várhelyi Melinda, Huszthy Péter, Papp Judit, Mihály Judith: Schiff-bázisokkal és α-dioximokkal képzett palládiumkomplexek szintézise, valamint fizikai-kémiai és biológiai vizsgálata

11.20   Boga Bíborka, Székely István, Csekő Richárd, Kovács Gábor, Pap Zsolt, Baia Monica, Hernádi Klára, Nagy László: Az RC/WO3-bionanokompozitok előállítása és spektroszkópiai vizsgálata

 

11.40   Kávészünet

 

5. KÖRNYEZETTUDOMÁNYOK + FIZIKA SZEKCIÓ

Ülésvezető: Csavdári Alexandra (BBTE, Kolozsvár)

10.20   Fekete Judit, Mizsei Edvárd, Várbíró Gábor: Két hegyiszitakötő-faj (Odonata Cordulegastridae) potenciális előfordulásának modellezése

10.40   Mihály Norbert-Botond, Csavdári Alexandra, Cristea Mircea: Neurális hálózatok a folyamatdinamikában

11.00   Bodnár István, Iski Patrik: Biomasszán alapuló erőművek környezetközpontú értékelése.

11.20   Vallasek István: A szélenergia széles körű hasznosítása Romániában (Fizika)

 

11.40   Kávészünet

 

6. POSZTEREK (11:40–12:10)

Szekcióvezető: Kékedy-Nagy László (EME, Kolozsvár)

1. Boros Krisztina, Moisa Elena Mădălina, Bencze László Csaba: A Petroselinum Crispum fenilalanin ammónia-liáz (PcPAL) helyspecifikus immobilizálása (Kémia)

2. Cserepes Lilla, Tork-Souad Diana, Bencze László Csaba: Fenilalanin-ammónia-liáz enzimek szubsztrát- tartományának vizsgálata (Kémia)

3. Horváth Ilka, Raluca Tomoiaga, Diana Tork Souad, Nagy Csaba Levente, Bencze László Csaba: Fenilalanin-ammónia-liázok termostabilitásának növelése fehérjemérnökség által (Kémia)


Szervező(k): EME Természettudományi Szakosztály
Kapcsolattartó(k): Kékedy-Nagy László
Helyszín(ek): Apáczai Csere János Gimnázium, Kolozsvár, Király/I.C. Brătianu u. 26. sz.