Május 12-én megnyitó ünnepséggel vette kezdetét a Magyar Tudományos Akadémia Felolvasótermében a határon túli magyar tudományos intézetek és szervezetek ünnepi hónapja.
A rendezvényen az Akadémiát Freund Tamás elnök, Erdei Anna főtitkárhelyettes és Hudecz Ferenc alelnök képviselte. Köszöntőbeszédében Freund Tamás a magyar tudomány, a magyar nyelv iránti elkötelezettséget emelte ki – a „biztos kikötőt”, ahogyan Széchenyi István 1842-ben elmondott beszédében nevezte.
A nyitóelőadást Kocsis Károly geográfus akadémikus, az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottságának elnöke tartotta meg Magyar tudományosság határainkon túl címmel. Előadásában áttekintette a jelenleg a Kárpát-medencében, illetve a diaszpórában tevékenykedő magyar tudományos intézményeket, szervezeteket.
A nap többi részében a legpatinásabb határon túli magyar tudományos szervezet, az 1859-ben alapított, 1990-ben újjáalakult Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) mutatkozott be. Elsőként Peter Witteknek az EME alapítására szerzett indulóját hallgathatta meg zongorán a nagyszámú közönség Telegdi Gréta Anna előadásában.
A beszámolók sorát Bitay Enikő, az egyesület elnöke nyitotta meg, melyben az EME és az Akadémia együttműködésének történetét világította meg. Előadás hangzott el az EME Jakó Zsigmond Kutatóintézetének forráskiadási programjáról, a Magyar Nemzeti Helynévtár Program erdélyi munkálatairól.
Rövid film következett, melyben fiatal erdélyi kutatókkal készült riportokat hallhattunk kutatásaikról és e kutatások támogatásának hasznosulásáról. Bemutatkozott az EME kiadója is. E program keretében az EME elismerését kapta meg Freund Tamás akadémiai elnök, illetve Kocsis Károly akadémikus, bizottsági elnök. Az MTA elismeréseit az EME kiemelkedő munkatársainak pedig a két elnök adta át.
Megnyílt az Erdélyi magyar akadémikusok arcképcsarnoka kiállítás (május 19-éig tekinthető meg), majd a Nagyteremben Miholcsa Gyula Bolyai Farkasról készült filmjét vetítették le.
Koncerttel folytatódott a program az MTA felújított Dísztermében. Az Encuentros énekegyüttes a zeneszerző Széchényiek tiszteletére játszott barokk zenét. A nap zárásaként Kocsis Károly akadémikus a székház aulájában megnyitotta a Magyar tudományosság a nagyvilágban című kiállítást, amely a mai határokon kívül, 1920 előtt született kiemelkedő magyar akadémikusok portréiból készült válogatást tárja a közönség elé, illetve szemléletes térképeken mutatja be a határon túli magyar tudományosság jelen helyzetét. A tárlatot a megidézett akadémikusok műveiből készült összeállítás, illetve kéziratmásolatok gazdagítják.
Az ünnepi megnyitó teljes galériája ide kattintva érhető el.
Az esemény felvételről itt nézhető meg: https://www.youtube.com/watch?v=OppMhv-YQSc&t=5327s
Az Agnus rádió interjúja: https://agnusradio.ro/az-erdelyi-muzeum-egyesulet-es-a-200-eves-multtal-rendelkezo-magyar-tudomanyos-akademia/