Beszámoló a MTA 200 éves évfordulójára szervezett EME rendezvényről

Május 12-én megnyitó ünnepséggel vette kezdetét a Magyar Tudományos Akadémia Felolvasótermében a határon túli magyar tudományos intézetek és szervezetek ünnepi hónapja.

A rendezvényen az Akadémiát Freund Tamás elnök, Erdei Anna főtitkárhelyettes és Hudecz Ferenc alelnök képviselte. Köszöntőbeszédében Freund Tamás a magyar tudomány, a magyar nyelv iránti elkötelezettséget emelte ki – a „biztos kikötőt”, ahogyan Széchenyi István 1842-ben elmondott beszédében nevezte.

A nyitóelőadást Kocsis Károly geográfus akadémikus, az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottságának elnöke tartotta meg Magyar tudományosság határainkon túl címmel. Előadásában áttekintette a jelenleg a Kárpát-medencében, illetve a diaszpórában tevékenykedő magyar tudományos intézményeket, szervezeteket.

A nap többi részében a legpatinásabb határon túli magyar tudományos szervezet, az 1859-ben alapított, 1990-ben újjáalakult Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) mutatkozott be. Elsőként Peter Witteknek az EME alapítására szerzett indulóját hallgathatta meg zongorán a nagyszámú közönség Telegdi Gréta Anna előadásában.

A beszámolók sorát Bitay Enikő, az egyesület elnöke nyitotta meg, melyben az EME és az Akadémia együttműködésének történetét világította meg. Előadás hangzott el az EME Jakó Zsigmond Kutatóintézetének forráskiadási programjáról, a Magyar Nemzeti Helynévtár Program erdélyi munkálatairól.

Rövid film következett, melyben fiatal erdélyi kutatókkal készült riportokat hallhattunk kutatásaikról és e kutatások támogatásának hasznosulásáról. Bemutatkozott az EME kiadója is. E program keretében az EME elismerését kapta meg Freund Tamás akadémiai elnök, illetve Kocsis Károly akadémikus, bizottsági elnök. Az MTA elismeréseit az EME kiemelkedő munkatársainak pedig a két elnök adta át.

Megnyílt az Erdélyi magyar akadémikusok arcképcsarnoka kiállítás (május 19-éig tekinthető meg), majd a Nagyteremben Miholcsa Gyula Bolyai Farkasról készült filmjét vetítették le.

Koncerttel folytatódott a program az MTA felújított Dísztermében. Az Encuentros énekegyüttes a zeneszerző Széchényiek tiszteletére játszott barokk zenét. A nap zárásaként Kocsis Károly akadémikus a székház aulájában megnyitotta a Magyar tudományosság a nagyvilágban című kiállítást, amely a mai határokon kívül, 1920 előtt született kiemelkedő magyar akadémikusok portréiból készült válogatást tárja a közönség elé, illetve szemléletes térképeken mutatja be a határon túli magyar tudományosság jelen helyzetét. A tárlatot a megidézett akadémikusok műveiből készült összeállítás, illetve kéziratmásolatok gazdagítják.

Az MTA beszámolója Határon túli magyar tudományos intézetek és szervezetek ünnepi hónapjának megnyitójáról

Az ünnepi megnyitó teljes galériája ide kattintva érhető el.

Az esemény felvételről itt nézhető meg: https://www.youtube.com/watch?v=OppMhv-YQSc&t=5327s

Az Agnus rádió interjúja: https://agnusradio.ro/az-erdelyi-muzeum-egyesulet-es-a-200-eves-multtal-rendelkezo-magyar-tudomanyos-akademia/