A 2020-as évre vonatkozó pályázatértékelése
(15. díjkiosztás )
Örvendetesnek tekintjük, hogy az egyetemi és doktori tanulmányait az 1989-es romániai változásokat követően végzett/végző generáció jelen van a tudományos életben. Tudományos pályán keresi a helyét, alapkutatásokat kezdeményez és végez, konferenciákat, szakmai rendezvényeket szervez, kutatási eredményeit publikálja. Ennek az ifjú generációnak a jelenléte tapasztalható az EME konferenciáin, felolvasóülésein, az Erdélyi Múzeum hasábjain. A tudós társadalom újratermelődése egyaránt tapasztalható az irodalom-, a nyelvészet-, a történet-, a néprajztudomány területén.
Az EME Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztálya meg van győződve arról, hogy az új generációnak a romániai magyar tudományos életben helye van, amit felkészültsége, munkája alapján érdemelt ki. A szakosztály választmánya azzal a szándékkal írt ki 2006 tavaszán debüt-díjat, hogy kiosztása évről évre alkalmat teremtsen arra, hogy a figyelem e tudósgeneráció tagjaira, annak friss teljesítményeire irányuljon, hogy e teljesítmények egy ilyen utólagos számvetés keretében is beépüljenek a köztudatba. A felhívás szerint a díjat az EME azon tagjai pályázhatják meg, akik a közelmúltban kötet, tanulmány publikálásával, egy kiadvány tudományos igényű gondozásával, egy szakmai rendezvény megszervezésével stb. léptek be a tudós társadalomba.
2006
Killyéni András-Péter
Murádin János Kristóf
Simon Zsolt (díj)
Sófalvi András
2007
Fazakas Emese
Dóczy Örs (díj)
Vida Erika (díj)
László Márton
2008
Berecki Sándor (díj)
Hubbes László Attila
Korondi Ágnes
Ozsváth Imola (díj)
Pieldner Judit
2009
Bibor Máté
Boros Ernő
Fazakas István Áron
Gáll Erwin és Gergely Balázs (díj)
Gergely Zoltán
Győrffy Gábor
Maior Enikő Irén
Nagy Zoltán
Peti Lehel (díj)
Tamási Zsolt
Zsigmond Adél
2010
Bartha Katalin Ágnes
Biró Annamária
Kinda István-Csaba (díj)
Varga P. Ildikó (díj)
2011
Jakab Albert Zsolt (díj)
Keszeg Anna (díj)
2012
Berki Tímea
Zólya Andrea Csilla
Nagy Alpár-Csaba
Tóth Levente (díj)
Németh Boglárka (díj)
Rád András-László
2013
Balogh Andrea
Kassay Réka
Borbély András (díj)
Pál Emese (díj)
2014
Demeter Zsuzsa (díj)
Zabán Márta
Zörgő (Ildikó) Noémi
2015
Blos-Jáni Melinda (díj)
Botházi Mária
Kovács Mihai
Lakatos Artúr
2016
Bélfenyéri Tamás
Bordás Beáta (díj)
Gergely Zoltán
Kassay Réka
Sárándi Tamás (díj)
Szabó Csaba
2017
Balla Lóránt
Fodor János (díj)
Miklós Alpár
Pál János (díj)
2018
György (Veres) Imola (díj)
Szuszámi Zsuzsanna
Vulkán Vera Tünde (díj)
2019
P. Kovács Klára (díj)
2020
A 2021-es évben két pályázat érkezett. A pályamunkákat Sipos Gábor történész és Cseke Péter médiatudós professzor értékelte.
Rácz Éva Mária: A közszolgálati rádió átalakulása. Kolozsvári Rádió 1989–2016. EME, Letöltés, 2020
Az újságíró szakot végzett szerző diákkorától fogva bekapcsolódott a rádiózásba, és 2002-től fogva, megszakításokkal ugyan, a Kolozsvári Rádió munkatársaként dolgozott. Munkája során az intézmény története is egyre inkább érdekelte, és tudományos módszerekkel kezdte kutatni munkahelye változásait. Az újraindulástól az új frekvenciára való átállásig vizsgálta a közszolgálati rádió átalakulását. Az adások tartalmi változásait kutatta a médiapiaci és jogi környezet változásainak fényében. Kutatómunkáját megnehezítette a rádió napi rendszerességgel frissített archívumának hiánya. Ezért kérdőívet is használt, a munkatársak személyes emlékeit is hasznosította. Kutatásai jól megválasztott elméleti háttérbe ágyazódtak. Vizsgálódásai arra is irányultak, hogy a kolozsvári rádió miképpen töltötte be a vizsgált másfél évtizedben a közszolgálatiság amúgy erősen változóban lévő igényeit, jellemzőit. Könyve a doktori dolgozatának kiegészített és szerkesztett változata, mindenképpen hiánypótló munka, mivel a romániai magyart rádiózás történetéről kevés tudományos igényű munka született eddig.
Tőtős Áron: Kémer öröksége. Társadalom, kultúra és gazdaság a szilágysági nagyközségben. Körösvidéki Múzeum, 2020
Szakszerűen összeállított falumonográfia, amely beágyazza Kémert a körülfekvő helységek körébe, elhelyezi a földrajzi és néprajzi tájban, társadalomtörténeti megközelítésű munka. A község történetének utóbbi 300 évét vizsgálta részletesebben a korábbi korszakokra is figyelve. A kötet három nagy egységre oszlik, az első a hagyományos társadalmakra jellemző életutak helyi sajátosságait, a helyi társadalmi rétegződést tárgyalja, a második rész a gazdasági élet kereteit, annak 19–20. századi változásait mutatja be, a harmadik a kultúra egyes alkotórészeinek szilágysági, közelebbről kémeri sajátosságait vizsgálja (óvodák, iskolai oktatás, egyházi élet felekezetek szerint). „A könyv nagy érdeme, hogy több tudományág számára szolgáltat értékes, eddig feltáratlan tényeket, adatokat" (Paládi-Kovács Attila). Fényképanyaga imponálóan nagy, a hagyományos és modern épületekről ugyanúgy közöl képeket, mint a templomokról, temetőkről. Gazdag bibliográfia és személynévmutató egészíti ki a kötetet.
A két kiadvány műfajában és méretében eltérő, de a maga területén mindkettő komoly tudományos értéket képvisel, stílusuk teljesen megfelel az értekező próza szabályainak, ugyanakkor olvasmányosak. Rácz Éva könyve inkább úttörő jellegű, Tőtős Áron monográfiája az eddigi szakirodalom összefoglalása.
A zsűri a 2020-as Debüt-díjnak a két szerző közötti megosztását szavazta meg.
Tőtös Áron (díj)
Rácz Éva (díj)
A pályamunka díjazását Székely Zsuzsa és Székely Tibor kolozsvári vállalkozók (Roseco) tették lehetővé.
2021. november 19.
Keszeg Vilmos, az EME elnöke
Egyed Emese, az EME Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztályának elnöke
A zsűri tagjai: dr. Cseke Péter, dr. Sipos Gábor
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges