MTNE 2019 - 10. Matematika és informatika alkalmazásokkal
[2019.11.15 - 2019.11.17]

 

A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 2019 – 160 éves az EME
MTNE 18. Fórum – Értékteremtő tudomány

10. Matematika és informatika alkalmazásokkal

 

Szervezők:

Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Magyar Matematikai és Informatikai Intézet

Erdélyi Múzeum-Egyesület Matematikai és Informatikai Szakosztály

Farkas Gyula Egyesület a Matematikáért és Informatikáért

KAB Matematikai, informatikai és csillagászati szakbizottság

Radó Ferenc Matematikaművelő Társaság

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem

 

 

Időpont:      2019. november 15-17.

Helyszín :   Kolozsvár, Erdélyi Múzeum-Egyesület székháza, Jókai / Napoca utca 2-4, I. emelet és a BBTE központi épülete, Farkas / Kogălniceanu utca 1.

 

 

Péntek, 2019. november 15. (EME székház)

 

 

16.30      Regisztráció

 

 

Matematika- és informatikatörténet szekció

 

Elnök: Darvay Zsolt

 

17.00      Kása Zoltán (Sapientia EMTE): Korai számítógép-fejlesztések Kolozsváron

17.20      Zákány Mónika (Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya): A párhuzamosság rövid története

 

17.40      Szünet

 

17.50      Kerekasztal beszélgetés az erdélyi magyar matematika- és informatikaoktatás aktuális kérdéseiről. Moderátor Szenkovits Ferenc.

 

20.00      Látogatás a csillagvizsgálóba

 

 

Szombat, 2019. november 16. (BBTE központi épülete)

 

8.00        Reggeli

 

 

Plenáris előadások: 5/I-es (Tiberiu Popoviciu) terem

 

Elnök: Szenkovits Ferenc

 

9.00        Németh Sándor (BBTE): Az izoton projekciótól az izoton regresszióig

9.45        Nagy Örs (Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár): A reprezentációváltás mint heurisztikus problémamegoldási stratégia taníthatóságáról

 

10.30      Kávészünet

 

 

Didaktika szekció: 5/I-es (Tiberiu Popoviciu) terem

 

Elnök: András Szilárd

 

11.00      Olosz Ferenc (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti): A feladatokban rejlő lehetőségek kiaknázása

11.20      Bódis Klára (Zilahi Református Wesselényi Líceum): Digitális cselekvő pedagógia, tabletekkel

11.40      Baranyai Tünde Klára (BBTE): Műveletek tanítása elemi osztályokban

12.00      Kovács Béla (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, Szatmárnémeti): Érettségi vizsgálati feladványok (1900 - 1918)

 

Matematika szekció: 5/II-es (Farkas Gyula) terem

 

Elnök: Németh Sándor

 

11.00      Kolumbán József (BBTE): A Navier-Stokes operátorral értelmezett hemivariációs egyenlőtlenségekről

11.20      Róth Ágoston (BBTE): Ciklikus közelségi görbék/felületek és azok súlyozott változata

11.40      Szilágyi Zsolt (BBTE): A vektornyalábok tenzorszorzatának Chern-osztályairól

12.00      Makó Zoltán (Sapientia EMTE), Salamon Júlia (Sapientia EMTE): Kétszemélyes nem zéró összegű játékok elemzése a kumulatív kilátáselmélet segítségével

 

12.20      Ebédszünet

 

Matematika és didaktika szekció: 5/I-es (Tiberiu Popoviciu) terem

 

Elnök: Olosz Ferenc

 

15.00      Nagydobai Kiss Sándor (Faipari Líceum, Szatmárnémeti): Két hiperbola család

15.20      Bíró Bálint (Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium),Nagydobai Kiss Sándor (Faipari Líceum, Szatmárnémeti): A háromszög két új nevezetes köre?

15.40      Bencze Mihály (Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó),Drăgan Marius (Bukarest): Gerretsen féle egyenlőtlenség élesítése

16.00      András Szilárd (BBTE): A számfogalom kialakítását segítő tevékenységek

 

Matematika és informatika szekció: 5/II-es (Farkas Gyula) terem

 

Elnök: Kása Zoltán

 

15.00      Szenkovits Annamária (BBTE): Chatbotok: Amikor a mesterséges intelligencia a közösségimédia-menedzsered

15.20      Koncsárd Tünde (Sapientia EMTE), Naghi Mirtill-Boglárka (Sapientia EMTE), Antal Margit (Sapientia EMTE): Forráskód szerzőjének felismerése programozói stílus alapján

15.40      Simon Levente (BBTE), Soós Anna (BBTE): Fraktálelemzés és fixponttétel magasabb dimenziójú apolloniai hálózatokon

16.00      Darvay Zsolt (BBTE): Belsőpontos algoritmusok lineáris komplementaritási feladatokra

 

16.20      Szünet

 

17.00      A Farkas Gyula-emlékérem átadási ünnepsége (5/I-es terem)

 

19.00      Vacsora

 

Vasárnap, 2019. november 17.

 

8.00        Reggeli

 

9.00        Városlátogatás, hazautazás.