MTNE 2020 - XVI. agrártudományi konferencia
[2020.11.21 10:00]
Jövőformáló agrártudomány

  XVI. agrártudományi konferencia

Jövőformáló agrártudomány

ONLINE ESEMÉNY

Szervezők:

Erdélyi Múzeum-Egyesület, Agrártudományi Szakosztály

Erdélyi Múzeum-Egyesület, Sepsiszentgyörgyi Fiókegyesület

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Marosvásárhelyi Kar, Kertészmérnöki Tanszék,

LAM Alapítvány

                                                                       

Időpont: 2020. november 21., 10.00  óra

 

A esemény a következő linken követhető:

https://www.youtube.com/channel/UCYqIoC9Xck2LyxYTSgKnAxw/

 

10.00 Megnyitó:

 Nyárádi Imre-István, elnök, EME Agrártudományi Szakosztály

 Benedek Klára, tanszékvezető, Sapientia EMTE, Marosvásárhelyi Kar, Kertészmérnöki Tanszék

 

Moderátor: Bíró Boróka Júlia, elnök, EME Sepsiszentgyörgyi Fiókszervezete

 

 

10.20 Molnár Katalin, Biró-Janka Béla, Nyárádi Imre-István (USAMV Kolozsvár; Sapientia EMTE, MK, KMT, STK; EME ATSz): Bioaktív anyagok serkentő hatása a káposztarepce növények csírázására

10.30 György Barna Csaba, Bandi Attila (Sapientia EMTE MK Növényorvos szak, KMT): Marosszék vidékén fellelhető húsos som (Cornus mas L.) populációk tájszelekciós vizsgálata.

10.40 Botha Miklós (USAMV Kolozsvár, Bioflux Kft., Kolozsvár): A kolozsvári nyúl – fajtafenntartás

10.50 Pásztor Judit, Gál Ervin, Forgó Zoltán, Farmos Rudolf (Sapientia EMTE MK GMT; MPL Automation): Vetőtálcába szemenkénti vetést megvalósító robot tervezése, megvalósítása

11.00 Ábrahám Alpár, Haschi Andrei-Péter, Szabó Károly Attila (Sapientia EMTE MK Növényorvos szak; Sapientia EMTE, MK, KMT, STK; SZIE Gödöllő): Étkezési és chips burgonyafajták összehasonlító vizsgálata Csíkszentmártonban

11.10 Bartos Levente, Nyárádi Imre-István, Bartha Csaba (Sapientia EMTE MK Növényorvos szak; Sapientia EMTE, MK, KMT, STK): Energiafűz hibridek dugványainak gyökeresedési vizsgálata különböző serkentő termékek hatására

11.20 Ferencz István, Csiszér Levente (Sapientia EMTE MK Növényorvos szak; Sapientia EMTE, MK, KMT, STK): A csíkszentgyörgyi rekultivált „hulladéktároló" bevonása a növénytermesztésbe

11.30 Molnár Sándor, Nyárádi Imre-István, Abod Éva (gazdaelőljáró: Zágon Önkormányzata; Sapientia EMTE, MK, KMT, STK): Különböző napraforgó hibridek összehasonlító vizsgálata Zágon termőhelyi adottságaiban

11.40 Varga Csaba, Csiszér Levente (Sapientia EMTE MK Növényorvos szak; Sapientia EMTE, MK, KMT, STK): A lejtőkitettség hatása a talajnedvesség alakulására

11.50 Mántó Melinda, Csiszér Levente (Sapientia EMTE, MK, KMT, STK): Sepsiszentgyörgy külvárosi övezetében található talajok fizikai és kémiai vizsgálata

12.00 Muzsnai László, Bálint János, Szabó Károly Attila (mezőgazdasági vállalkozó; Sapientia EMTE, MK, KMT; SZIE Gödöllő): A burgonya (Solanum tuberosum) közönséges varasodás (Streptomyces scabies) károsítása különböző növényi hormonos kezelések esetén

12.10 Pilbát Timea, Bíró Boróka Júlia, Abod Éva (Sapientia EMTE, MK, GMT, KMT, STK): Ökológiai gazdaságok feltérképezése Kovászna megyében és ökológiai valamint konvencionális gazdaságból származó termékek C-vitamin tartalmának összehasonlítása

12.20 Bordás Katalin-Ilona, Balog Adalbert, Szabó Károly Attila (SOLFARM Kft. Sepsiszentgyörgy; Sapientia EMTE, MK, KMT; SZIE Gödöllő): A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) csapdázása biszex csapdák használatával a kukorica területeken

12.30 Szabó Melinda, Haschi Andrei-Péter – gazdaelőljáró: Maksa Önkormányzata; Sapientia EMTE, MK, KMT; Hargita megyei APIA): A burgonya ültetőgumó méretének hatása a hozam vizsgálatára.

12.40 Bedőházi Amanda, Tóth-Szabó Melinda, Pál Timeea (mikroszaporító szakember: Arundo Bioenergy Gyártó Kft. Budapest): Színhőmérséklet és fényerősség hatása az Arundo donax mikroszaporított hajtásain.

12.50 Gálfi Gyurka Emőke, György Éva (növénytermesztési szaktanácsadó Crop Consulting; Sapientia EMTE MK Növényorvos szak; Sapientia EMTE, CSK, ÉTT): Különböző fa és cserje fajokból izolált hasznos és kettős szerepű baktériumok.

13.00 Tankó Orsolya, Nyárádi Imre István, Bíró Janka Béla (Sapientia EMTE MK Növényorvos szak; Sapientia EMTE, MK, KMT, STK; EME ATSZ, USAMV Kolozsvár): Gyimesi termőhelyek szurokfű-populációi (Origanum vulgare L.) és ezek jellemzése

13.10 Szabó Beáta (Absis Landscape Studio; Ion Mincu Urbanisztikai Doktori Iskola, Sapientia EMTE, MK, KMT): Marosvásárhely zöldinfrastruktúrájának fejlesztési stratégiája, a lineáris közterületek hasznosításával

13.20 Tăslăvan Róbert (Absis Landscape Studio; Sapientia EMTE, MK, KMT): A Maros folyó és a Poklos patak menedzsmentjéhez kapcsolódó stratégiák, a lehetséges zöld, illetve kék folyosók Marosvásárhelyen

13.30 Könyvbemutató: Farkas Zoltán (EME Agrártudományi Szakosztály): A kolozsvári magyar mezőgazdasági felsőoktatás története (1869 – 2019) 

 

14.00 Zárszó, kiértékelés

 

 


Szervező(k): Erdélyi Múzeum-Egyesület Agrártudományi Szakosztály, Erdélyi Múzeum-Egyesület Sepsiszentgyörgyi Fiókegyesület, Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Kar, Kertészmérnöki Tanszék, LAM Alapítvány.
Kapcsolattartó(k): Nyárádi I. István