MTNE 2024 - Csíkszeredai fiókegyesület. Kőrösi Csoma Sándor nyomában

Időpont
Helyszín(ek)
Csíkszereda, Sapientia EMTE, Csíkszeredai Kar, Szabadság tér Nr. 1.
Szervező(k)
EME Csíkszeredai fiók, Sapientia Egyetem, Csíkszeredai Főkonzulátus

Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara és az  Erdélyi Múzeum Egyesület Csíki Fiókegyesülete a
Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvénysorozat keretében  tudományos emlékülést szervez

Kőrösi Csoma Sándor születésének 240. és a Tibeti-angol Szótár és Nyelvtan megalkotásának 200. évfordulója tiszteletére.

A rendezvény beszámolója itt olvasható.

Előadók:
Dr. Oláh-Gál Róbert, egyetemi adjunktus: Kőrösi Csoma Sándor legkorábbi
kéziratáról;
Benedek Szabolcs, II.éves Agroturisztikai és Közélelmezési Mérnökmenedzser-szakos hallgató és Burista Emese, építészgyakornok: Kőrösi Csoma Sándor zanglai szobájának javításánál végzett önkéntes munkájukról, és  himalájai útjukról.

Helyszín: Csíkszereda, Sapientia EMTE,  nagy aula.

Időpont: 2024. november 7., csütörtök 18.00 óra.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Eseménybeszámoló

Csíkszeredában 2024. november 7-én, 18 órától került megrendezésre a Magyar Tudomány Napja Erdélyben 23 fórumának keretén belül, Kőrösi Csoma Sándor születésének 240. és a Tibeti Nyelvtan születésének 200.  születésnapja alkalmából szervezett emlékülésre.

Az előadók: Dr. Oláh-Gál Róbert, Benedek Szabolcs és Burista Emese voltak.

A rendezvény helyszíne a Sapientia EMTE, Csíkszeredai Karának nagyaulája volt. Az eseményen több mint 50 résztvevő vett részt, egyetemi hallgatók, oktatók és Kőrösi Csoma Sándor élete után érdeklődők.

Az ünnepi emlékülést Dr. Pap Levente megbízott dékán nyitotta meg, majd Perce László konzul köszöntötte a résztvevőket, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátus részéről. Oláh-Gál Róbert, a Csíkszeredai Fiókegyesület elnöke röviden köszöntötte a megjelenteket és megtartotta 20 perces előadását: Kőrösi Csoma Sándor legkorábbi, diákkori kéziratáról, röviden ismertette a tartalmát. Felvázolta Kőrösi Csoma Sándor nagyenyedi diákéveinek jelentőségét és főleg kiváló tanárait, Herepei Ádámot, II. Kováts Józsefet, Nemegyei Jánost, akik Bolyai Farkasnak is tanárai voltak.

Következőnek Burista Emese építészgyakornok és Benedek Szabolcs mérnökmenedzser szakos hallgató, beszámoltak az idei indiai Zanglában végzett önkéntes munkájukról, kiemelve Kőrösi Csoma Sándor emberfeletti erőfeszítéseit, a tibeti nyelvtan és szótár megalkotásáért. Vetítéssel gazdagon illusztrálták a beszámolójukat.

Rendezvényünk sajtóvisszhangja: Az előadókkal rövid interjút készített a Kossuth Rádió Határok Nélkül című műsora. A Hargita Népe Sapi Népe rovata is interjút készített