Brassai Zoltán professzor Miskolczy Dezső-díjban részesült

A marosvásárhelyi magyar orvosképzés kiemelkedő alakját, Brassai Zoltán belgyógyász professzort – az Erdélyi Múzeum-Egyesület tiszteleti tagját és volt alelnökét – tüntették ki a rangos Miskolczy Dezső-emlékplakettel, amelyet a Studium–Prospero Alapítvány ítélt oda. A díjat azon személyek kapják, akik példaértékű munkát végeztek a magyar nyelvű orvos- és művészképzés fejlesztéséért Erdélyben.

A professzor méltatásában kiemelték szakmai elkötelezettségét, közösségi szerepvállalását, valamint azt, hogy magyarságát és keresztény értékrendjét mindig megőrizte. A díjat 2025. július 23-án, a marosvásárhelyi orvosi egyetem magyar tagozatának ballagási ünnepségén, a Vártemplomban adták át. A rangos elismerést Brassai Zoltán professzor nevében felesége, Brassai Erzsébet vette át.

 

Miskolczy Dezső Emlékérem és Díj dr. Brassai Zoltán professzornak

Dr. Brassai Zoltán professzor méltatása

Nagy örömömre szolgál, hogy több ezer orvos és még több páciens nevében méltathatom dr. Brassai Zoltán marosvásárhelyi belgyógyász professzor érdemeit. Marosvásárhelyen született 1935. március 27-én, szülővárosa fiúlíceumában érettségizett 1952-ben, majd 1958-ban végzett az akkori Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézetben. Hét éves kényszerkitérőt követően visszakerült az egyetemre tanítani, a belgyógyászati klinikán Horváth Endre professzor mellett kezdte oktatói pályáját. Évekkel később a párizsi Broussae Klinikán kardiovaszkuláris területre specializálódott. Megteremtette a marosvásárhelyi angiológiai iskolát, és tudományos tevékenységét főleg a az érrendszeri betegségek gyógyítása terén fejtette ki. Szerteágazó publikációs tevékenysége közül kimagaslik a Springer kiadó gondozásában megjelent „Kardiológia, angiológia” című szakkönyve.

Mivel nem lépett be a kommunista pártba, doktori fokozatának megvédése pár évet késett, akárcsak egyetemi előléptetése. Ma is büszke arra, hogy a függetlenségét soha nem adta fel, magyarsága és keresztyénsége mellett nehéz időkben is gerincesen kiállt. A rendszerváltást követően vezetője lett az általa 1995-ben megalapított II. Belgyógyászati Klinikának, amely Románia első érgyógyászati profilú klinikája volt. 1994-1998 között dékánhelyettese az orvosi karnak, számos egyéb elismeréssel együtt a Román Köztársasági Érdemrend I. fokozat, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje tulajdonosa. 1998-ban, elismerve kimagasló tudományos és közéleti munkásságát, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjává választották az Orvosi Tudományok Osztályában. Hosszú éveken, évtizedeken át az Erdélyi Múzeum-Egyesület tisztségviselője, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kuratóriumi tagja és a hozzá kapcsolódó Kutatási Programok Intézete igazgatója, a kétezres évek elején aktív szerepet vállalva a Sapientia Egyetem elindulásában. Mint közéleti személyiség, rendszeres résztvevője az erdélyi magyar egyházi és kulturális rendezvényeknek és társadalmi eseményeknek.

Brassai Zoltán egy rendkívül gazdag életpálya birtokosa, a marosvásárhelyi orvosképzés zászlóvivője, az erdélyi magyar értelmiségi elit jeles képviselője. A szűkebb munkatársi körön túl az erdélyi magyarság egésze köszönettel tartozik azért, amire tanította, amit nyújtott - mint tudósnak, tudománypolitikusnak, orvos-szakírónak. Több tanulmányban leírta a Marosvásárhelyen végzett orvos sorskérdéseit, a magyar orvosképzés múltját és jelenét. A genius loci, a hely szelleme jegyében biztosította az erdélyi hídfőállást magyarországi, amerikai, angliai szakemberek felé; az oktatási utánpótlás megszervezése mellett szívügye volt a tudományos diákköri konferenciák színvonalának a biztosítása. Magas szintű szakmai felkészültsége, diákjai tiszteletének elnyerése, emberközpontú gyógyító tevékenysége, szeretetet sugárzó közvetlen lénye mára fogalom. Saját gondolatait idézem az egyik orvostörténeti kötet előszavából: „Az erdélyi magyarságnak szüksége van magyar nyelvű kultúrára, tudományra, hiszen a jövő építéséhez elengedhetetlen a múlt gyökereinek ismerete és tapasztalatainak felhasználása. (...) Megmaradásunk, továbbélésünk záloga és egyben mindennapi munkánk feladata a magyar orvostársadalom minőségének javítása, valamint fiatalításának biztosítása. A nehéz idők ellenére is merjünk optimisták maradni és higgyünk önmagunkban. Múltunk és jövőnk egyaránt erre kötelez.”

A kiteljesedett életpálya bizonyosságával, a hála és köszönet megsokszorozott kifejezésével gratulálunk a mostani elismeréshez!

Dr. Ábrám Zoltán

 

Sajtószemle: A magyarságuk és emberségük megőrzésére biztatták az orvosi egyetem végzőseit | Székelyhon