Új kötet a 16. századi fejedelmi bíráskodásról

A HUN-REN BTK Történettudományi Intézet Magyar Történelmi Emlékek – Értekezések sorozatában megjelent Bogdándi Zsolt, az EME Jakó Zsigmond Kutatóintézet tudományos munkatársa és igazgatója Az erdélyi fejedelmi tábla a 16. század második felében című kötete.

Erdélyben az utóbb fejedelmi táblának nevezett legfelső bíróság létrehozásakor a középkori mintákat a helyi, adott viszonyokhoz szabták. Ezzel magyarázhatók a bírói szervezet jellegzetességei: az eredetileg külön erdélyi és külön magyarországi ítélőmester, a minden egyes náció számára külön terminus rendelése, és ezeknek különböző helyszíneken való megtartása, valamint a szászoknak ebből a rendszerből való önkéntes, de részleges kimaradása. A középkori mintát abban is követték, hogy a tábla feljebbviteli fórumának a személyes jelenlét bíróságát tették meg, ahol a bírói széket tanácsurakkal egészítették ki, a tárgyalásokon pedig alkalmanként maga az uralkodó is részt vett. A kötet, zömében kiadatlan levéltári források alapján, e bírói szervezet létrejöttének folyamatát és működését követi nyomon a 16. század végéig.

 

A kötet megjelenéséről a Történettudományi Intézet honlapja adott hírt, ott a címnegyed, a tartalom és az előszó is olvasható: https://tti.abtk.hu/esemenyek/intezeti-hirek/az-erdelyi-fejedelmi-tabla-a-16-szazad-masodik-feleben