Beszámoló a MTNE 20. fórumról - Tudomány: iránytű az élhető jövőhöz

A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 20. fórum

 Tudomány: iránytű az élhető jövőhöz

beszámoló

MTNE 20. fórum fényképes beszámolója itt olvasható (pdf formátumban)

 

A rendezvénysorozat felvételei  a következő linken tekinthetők meg: MTNE 2021 - YouTube

Huszadik alkalommal szervezte meg az Erdélyi Múzeum-Egyesület A Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvénysorozatát, amelyet ezúttal Tudomány: iránytű az élhető jövőhöz címmel hirdettek meg. A kétnapos rendezvényen, melyre november 19–20-án került sor, a járványhelyzetre való tekintettel idén is online módon vehettek részt az érdeklődők.

A rendezvény meghívója itt tekinthető meg

Az Erdélyi Múzeum-Egyesület 2002-ben csatlakozott a Magyar Tudományos Akadémia A Magyar Tudomány Ünnepe című rendezvénysorozatához, azóta évi rendszerességgel megszervezik ezt a konferenciát. A Magyar Tudomány Napja Erdélyben időpontja hagyományosan a november 23-ához legközelebb eső hétvége, a szervezők ezzel is emlékeznek az EME 1859-es alapító közgyűlésére. Az idei, 2021-es eseménnyel a konferencia első megszervezésének 20. évfordulóját is ünnepeltük. Az ünnepségsorozat kiemelkedő eseménye volt a Mikó-emlékkő avatása a Mikó-kertben. A rendezvény fővédnöke Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.

MIKÓ-EMLÉKKŐ AVATÁSA

A konferencia pénteki, november 19-i nyitóeseménye keretében délelőtt felavatták a Mikó-emlékkövet a Mikó-kertben a Mikó-villán. A Mikó-kastélyt a Mikó-kerttel együtt gróf Mikó Imre adományozta az Erdélyi Múzeum-Egyesületnek azzal a céllal, hogy az a tudományt szolgálja. A Mikó-emlékkövet az Erdélyi Múzeum-Egyesület eredetileg a két évvel ezelőtti rendezvényen, az EME fennállásának 160 éves évfordulóján szerette volna felavatni, azonban erre akkor nem kerülhetett sor, így az idei rendezvénysorozat részévé vált ez az ünnepi esemény. A Mikó-villa előtt három magyarvistai kőből készített emlékkövet lepleztek le. Keszeg Vilmos, az EME elnöke beszédében hangsúlyozta: az EME egyaránt részt vállalt a város fejlődésében, az oktatás és a tudományos kutatás népszerűsítésében. A rendezvényen Daniel David, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora elmondta, hogy a „sötétség" térhódítása közepette ma is Mikó Imréhez hasonló elmékre lenne szükségünk. Bitay Enikő, az EME főtitkára szerint az emlékkő üzenet, a tisztelet jelképe az alapító gróf Mikó Imre, tudós elődeink és tetteik előtt. Markó Bálint, a BBTE rektorhelyettese is úgy vélte, nagy szükség lenne minél több Mikó Imrére napjainkban is. A BBTE Biológia Kar dékánja, Manuela Banciu köszöntőbeszédében kiemelte, hogy a Mikó-kertnek és a Mikó-villának fontos szerepe van az egyetemi oktatásban. Macalik Arnold építész pedig hangsúlyozta, hogy mindenkinek cselekedni kell a közösség fejlődéséért.

A avatóünnepség itt tekinthető meg: https://youtu.be/uLMFKNTIpz4

MEGNYITÓ

A péntek délutáni nyitóünnepségen először az EME elnöke, Keszeg Vilmos köszöntötte az ünneplőket. Ezt követően Erdei Anna akadémikus, az MTA főtitkárhelyettese mondta el köszöntőbeszédét, majd az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottságának elnöke, Kocsis Károly köszöntését Morvai Tünde, az MTA Határon Túli Magyarok Titkárságának osztályvezetője tolmácsolta.

Köszöntőt mondott Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja is. Ezt követően Soós Anna, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese, Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora köszöntötte a résztvevőket. Gábor Csilla, az MTA Kolozsvári Akadémia Bizottságának elnöke ünnepi beszédét követően Páles Zsolt, az MTA Debreceni Akadémiai Bizottságának elnökének felszólalása zárta a köszöntőbeszédek sorát. Bitay Enikő, az EME főtitkára, a MTNE programbizottságának elnöke bemutatta a Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvénysorozatot.

ÜNNEPI PLENÁRIS ELŐADÁS

A plenáris előadássorozatot Erdei Anna immunológus, akadémikus, az MTA főtitkárhelyettes ünnepi előadása nyitotta meg. Erdei Anna plenáris előadásának címe: Járvány elleni védelem az egyén és a társadalom szintjén

 

Az előadásról készült felvétel a következő linken tekinthető meg MTNE 2021 - Erdei Anna, az MTA főtitkárhelyettesének ünnepi plenáris előadása - YouTube

GR. MIKÓ IMRE-EMLÉKLAPOK

A köszöntőbeszédeket követően került sor a gr. Mikó Imre-emléklapok átadására, mely idén is a rendezvénysorozat egyik kiemelt momentuma volt. Az emléklapot ebben az évben is jelentős oktatói és kutatási tevékenységek elismeréseként, illetve az EME-ben folyó tudományos, szakmai munka támogatásáért nyújtottuk át.

Gr. Mikó Imre-emléklapot kapott idén Erdei Anna immunológus, akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese, Péntek János nyelvész és néprajzkutató, akadémikus, Tonk Márton egyetemi tanár, akadémikus, a Sapientia EMTE rektora, Darvay Zsolt matematikus, és W. Kovács András, az Erdélyi Múzeum-Egyesület tudományos kutatója. Az emléklapokat a díjazottak idén is virtuálisan vették át, a díjátadót videókonferencián követhették az érdeklődők.

Idén is zenés köszöntőre került sor, a BBTE Református Tanárképzős és Zeneművészeti Kar oktatói és diákjai adtak koncertet: Berei Annabella (cselló), Boros Viktória és Sófalvi Emese (hegedű), Miklós Noémi és Vajas Gréta (zongora).

A díjátadót követően ünnepi plenáris előadások hangzottak el, melyre idén is fiatal erdélyi kutatókat kértek fel a szervezők, hogy ismertessék kutatási területüket, tudományos eredményeiket a nagyközönséggel.

FIATAL KUTATÓK A TUDOMÁNY SZOLGÁLATÁBAN – PLENÁRIS ELŐADÁSOK (a rendezvény plakátja)

Székely István Gergő politológus, a Kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet (ISPMN) munkatársa, előadásában az erdélyi magyar közösség helyzetét tárgyalta a romániai kisebbségpolitikai rezsimben. Molnár Katalin kertészmérnök, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának munkatársa bemutatta a termesztéstechnológiák intenzivizálását a növények védekező mechanizmusát indukáló kezelőanyagok alkalmazásával. Kovács Zsolt biokémikus, orvosgenetikus a marosvásárhelyi „George Emil Palade" Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány és Technológiai Egyetem Biokémiai Tanszékének munkatársa előadásában a molekuláris biológia helyét vizsgálta az onkológiai kutatásban és kezelésben. W. Kovács András történész, az Erdélyi Múzeum-Egyesület kutatója a nemesi megyéknek a középkori Erdélyben betöltött szerepéről és működéséről tartott előadást. Boér Máté nyelvész, hungarológus, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Hungarológiai Doktori Iskolájának doktorandusza azokról a nyelvi dilemmákról beszélt, melyek a 18. század végének oktatásmódszertani vitáit jellemezték. András Endre mérnök-informatikus, a Petrozsényi Egyetem docense előadásában a bányagépek szerkezeti elemeinek és működési folyamatainak modellezését és szimulációját mutatta be.

A rendezvény megtekinthető az EME Youtube-csatornáján:

Mikó emlékkő-avatás: https://youtu.be/uLMFKNTIpz4

MTNE - visszatekintés az EME archív felvételeiből   https://youtu.be/k2Ym8EC9JFc

Megnyitó, ünnepi plenáris előadás, díjazások, kiskoncert:   https://youtu.be/jgxcLD_iMP8

Plenáris előadások, fiatal kutatók a tudomány szolgálatában: https://youtu.be/xn0a-2OTxHI

Erdei Anna Széchenyi-díjas immunológus, akadémikus, az MTA főtitkárhelyettese, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusa ünnepi plenáris előadásának: https://youtu.be/jgxcLD_iMP8?t=2896

SAJTÓVISSZHANG az ünnepi megnyitóról

I. Médiapartnerünk, a kolozsvári Román Közszolgálati Televízió „Erdélyi Figyelő" című műsora a Youtube videómegosztó csatornán, Mikó-emlékkő avatása a Magyar Tudomány Napja ünnepén https://youtu.be/5UYoQhyG2gY

II. A Kolozsvári Rádió ajánlója a rendezvény előtt:

Ferencz Zsolt: Magyar Tudomány Napja Erdélyben – pénteken és szombaton az online térben:  

http://www.kolozsvariradio.ro/2021/11/18/magyar-tudomany-napja-erdelyben-penteken-es-szombaton-az-online-terben/?fbclid=IwAR29dgfLpLUYHkq3IuHABoamkbe2Iyv7MCJcgvFCQdDsyFPZhYayoocedt4

III. Sajtópartnerünk, a kolozsvári Szabadság napilap, 2021. november 20-án „Emlékkövek díszítik ezentúl a kolozsvári Mikó-villát" címmel összeállítást jelentetett meg a rendezvényről:

Nagy-Hintós Diana: Emlékkövek díszítik ezentúl a kolozsvári Mikó-villát

http://szabadsag.ro/-/emlekkovek-diszitik-ezentul-a-kolozsvari-miko-villat

IV. Sajtópartnerünk, a Krónika napilap 2021. november 19-én fényképes összeállítást jelentetett meg az emlékkő-avatásról:

Jakab Mónika: Mikó-emlékkövet avattak a kolozsvári Mikó-kertben (képriport)

https://kronikaonline.ro/erdelyi-hirek/a-tudomany-szolgalataban-miko-emlekkovet-avattak-a-kolozsvari-miko-kertben-kepriport#

V. Sajtópartnerünk, az Erdélyi Magyar Televízió is tudósított a Mikó-emlékkő avatásáról:

https://www.facebook.com/erdelytv/posts/4539571309453729

 

A rendezvénysorozat jelentős visszhangot kapott a helyi és országos sajtóban, illetve a partnerintézmények honlapjain, az eseményhez kapcsolódó cikkek, előzetesek és tudósítások elérhetők a következő oldalakon:

https://www.helikon.ro/a-magyar-tudomany-napja-erdelyben-2021-plenaris-eloadassorozattal-unnepel-az-eme/

https://maszol.ro/belfold/A-Magyar-Tudomany-Napja-Erdelyben

https://www.e-nepujsag.ro/articles/a-magyar-tudomany-napja-erdelyben

https://www.hirmondo.ro/kultura/a-magyar-tudomany-napja-erdelyben-2021/

https://www.erdely.ma/a-magyar-tudomany-unnepe-erdelyben

https://communitas.ro/main/esemenyek/single/A-Magyar-Tudomany-Napja-Erdelyben-20-forum

https://erhangja.ro/radio/a-magyar-tudomany-napja-erdelyben/

 

Médiapartnereink: a kolozsvári RTV, a Kolozsvári Rádió és Szabadság napilap, Erdélyi Magyar Televizió és a Krónika napilap, melyek folyamatosan népszerűsítik s teszik közzé a rendezvényeken készített interjúkat.

 

A rendezvényünket a Magyar Tudományos Akadémia, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Communitas Alapítvány támogatták, melyet ezúton is megköszönünk, hiszen hozzájárultak a rendezvény sikeres lebonyolításához, megvalósításához.

 

Külön köszönetünket fejezzük ki a társintézmények szíves közreműködéséért, kiemelve a Babeș–Bolyai Tudományegyetemet és a Sapientia Erdély Magyar Tudományegyetemet.

 

November folyamán az EME szakosztályai és fiókegyesületei tartották meg a saját tudományterületükre szabott konferenciájukat, melyek tematikáját maguk határozták meg, az egyes régiókban, illetve tudományágakban felmerülő sajátos kérdéskörök alapján.

Számokban kifejezve idén a 14 rendezvény keretében összesen 159 előadás hangzott el 228 szerző munkáját bemutatva, illetve összesen 13 kötet bemutatására került sor.

A Bölcsészet-, Nyelv-  és Történettudományi Szakosztály nyelvészeti, irodalom-, színház- néprajz-, zenetudományi, történelmi, művészettörténeti kutatásokról számolt be különböző szakterületeinek konferenciáin:

 

1. A Történelem szekció online konferenciáján az előadások három nagy tematikai tömbre oszlottak. Az első blokkban az idén 800 éves jubileumát ünneplő Magyar Domonkos Rendtartomány történetére emlékeztek egy tudományos tanácskozás keretein belül. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Történeti Intézetével közösen szervezett domonkos rendtörténeti konferenciára meghívott előadók körképet nyújtottak a Domonkos Rendnek a Magyar Királyság történeti, vallási, gazdasági és művelődési életében betöltött szerepéről. A prédikáló szerzetesek Erdély középkori egyházi életének is jellegzetes és meghatározó tényezői voltak, így történetük, működésük különböző aspektusainak felidézése, bemutatása fontos tematikája volt a konferenciának. A konferencia második részében a figyelem Erdély kora újkori művelődésének és társadalmának egyes fejezetei felé fordult. Olyan előadások hangzottak el, amelyek új kutatási eredményeket mutattak be a régió művelődés-, egyház-, város-, intézmény- és társadalomtörténetének kérdéseiből. Szó esett az erdélyi 16–17. századi történetírás két fontos alakja, Gian Michele Bruto és Bethlen Farkas tevékenységéről.

 Az előbbinek a 2020 nyarán Trentóból előkerült Rerum Ungaricarum libri című, a 16. századi magyar történelemről írott több mint kétezer oldalas, autográf javításokkal teleírt példányának a felfedezéséről, szerzői koncepciójáról, a mű jelentőségéről, és a trentói kézirat szöveghagyományban beazonosított helyéről például első ízben hallhatott az erdélyi hallgatóság. Előadások hangzottak el továbbá a krakkói erdélyi kancellária 16. századi másolati könyveiről, a kolozsmonostori konvent és az egyház kora újkori kapcsolatáról, a hét erdélyi vármegye mezővárosainak elöljáróiról, illetve a cegei Wass család 17. századi képviselői fölött elhangzott temetési prédikációkról. A harmadik részben a Kriterion Könyvkiadó és az EME Kiadója közös gondozásában megjelent három, 19–20. századi politika-, gazdaság- és hadtörténettel foglalkozó kötet kapcsán került sor beszélgetésre a szerzőkkel. Bemutatásra került továbbá a Peregrináció és erudíció. Tanulmányok Tonk Sándor tiszteletére című, 2020-ban megjelent kötet is. A rendezvényre, mely egyaránt szólt a felsorolt témák szakavatott kutatóinak, illetve az azok iránt érdeklődő művelt nagyközönségnek, több mint hatvan személy csatlakozott be, a tömbök munkálatait átlagosan 35-40 személy követte, összesen 81 résztvevő volt. A bemutatott új eredmények szélesebb körben való elterjedését az előadásoknak a Certamen X. évkönyvünkben való közreadása által kívánjuk biztosítani.

 

2. A Nyelvészeti-, irodalom-, színház- és filmtudományi szekció online konferenciája idén is alkalmat teremtett az interdiszciplináris párbeszédre. A nyelvészeti, irodalomtudományi, néprajzi és színháztudományi előadásblokkokban a 15 perces előadásokat 5 perces megbeszélések követték, az előadásblokkok közötti rövid szünetekben könyvbemutatókra került sor. A konferencia meghívott előadói között külföldi kutatók is voltak, illetőleg előadással mutatkoztak be a BBTE Hungarológia Doktori Iskola idén doktori címet szerzett végzettjei. Az előadásokat kerekasztal-beszélgetés követte, ahol a Nyelv- és Irodalomtudományi Közlemények és az Erdélyi Múzeum fordítássúlypontú számait mutatták be a szerzők jelenlétében a lapszámok szerkesztői. Sor került a 2020-as Debüt-díj átadására is. A Debüt-díjat idén Rácz Éva és Tőtős Áron vehette át.

A tudományos eredmények gyors kommunikálását, a szakterületek közti átjárások keresését rendkívül fontosnak tartjuk, ezért a szakosztály évenként megtartott tanácskozásainak anyaga szerkesztett változatban a CERTAMEN. Előadások a Magyar Tudomány Napján az Erdélyi Múzeum-Egyesület I. szakosztályában című sorozatunkban jelenik meg. Az idei online konferenciát is a konferenciablokkok közti könyvbemutatók színesítették, melyek az elmaradt könyvvásárok helyett alkalmat teremtenek szerzőknek, szerkesztőknek, kiadóknak, hogy az olvasók figyelmébe ajánlják e színvonalas tudományos kiadványokat. Az EME kiadóját a rendezvényen Biró Annamária képviselte. A szekció előadásainak összeségében 70 személy vett részt.

 

3. A Művészettörténet szekció 2012 óta a Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvénysorozat keretében az Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvánnyal együtt szervezte meg a pluridiszciplináris művészettörténeti konferenciasorozatot. Az ideivel eddig a szekció hat alkalommal került megrendezésre (2012, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021). A Művészettörténet szekción nem csak a legújabb erdélyi és magyar vonatkozású művészettörténeti kutatások kerültek bemutatásra, hanem művészetelméleti, örökségvédelmi, inventarizációs, intézményépítési, projektbemutató előadások is. Ezek mellett könyvbemutatók, helyszínlátogatások tették színesebbé a programkínálatot. A szekción erdélyi és anyaországi előadók is részt vettek, és jelenleg Erdély egyetlen folyamatosan, rendszeresen megrendezett művészettörténeti fórumának számít. A online konfrenciát 108 fő követte. A rendezvény felvétele itt tekinthető meg: https://youtu.be/WIn-GK-x3vs

 

4. A Zenetudományi szekció konferenciájára Népzene Erdélyben címmel került sor az EME 1. szakosztályának, az Erdélyi Zenetudományi Munkaközösség és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának szervezésében. A rendezvényen a hazai etnomuzikológia legújabb eredményeit mutatták be a szakma helyi képviselői. A kutatástörténeti adalékok, gyűjtések, gyűjtők, friss kiadványok ismertetése révén az esemény az erdélyi népzenetudomány meghatározó személyisége, a 70 éves Pávai István előtt tisztelgett.

 

5. A Természettudományi Szakosztály szervezésében november 20-án került sor az Erdélyi Természettudományi Konferenciára (ETK-20). A konferencia célja a természettudományok különböző területeit művelő tudósaink és tudományos kutatóink számára alkalmat teremteni az alkotó találkozásra, egymás munkáinak megismerésére. Az idei konferencián a biológia és kémia területéről hangzottak el előadások, főként fiatal, hazai előadóktól. Az előadók saját, időszerű tudományos kutatási eredményeiket mutatták be, változatos témakörben, pl. újtípusú nano-kompozitok, új komplex-, illetve szerves vegyületek szintézise és jellemzése, számítógépes szimulálás, gyógyító kertek bemutatása stb. A konferencia végeztével tudományos vitafórumot szerveztünk a jelenlevők részvételével. Örvendetes, hogy a legtöbb dolgozat társszerzője fiatal kutató, PhD hallgató, illetve posztdoktori státusban szereplő vegyész, nagyrészük a BBTE alkalmazottja. A fiatal kutatók egy része rendszeresen (többedik alkalommal) vesz részt a Természettudományi Konferencián. A konferencia nyitórendezvényén a nemrég elhunyt Bartók Katalinról (1942–2021) is megemlékeztek. Az előadásokba átlagosan harmincan kapcsolódtak be.

A Jog-, Közgazdaság- és Társadalomtudományi Szakosztály szervezésében idén két rendezvényre került sor.

6. A Jogtudományi szekció A romániai magyar jogi terminológia revitalizációja címmel szervezett konferenciát. A két intézménnyel (Sapientia EMTE Jogtudományi Intézet és Szabó T. Attila Nyelvi Intézet) közösen szervezett interdiszciplináris rendezvény a romániai magyar jogi terminológia revitalizálásának kérdését helyezte központba. A konferencián romániai magyar jogászok és nyelvészek, szakfordítók részvételével került sor a szaknyelvtervezési feladatok: korpusztervezés, szaknyelvi állomány fejlesztése, a szaknyelvek státusz- és presztízstervezésével kapcsolatos legfontosabb kérdések megtárgyalására. A járványügyi helyzet miatt online formában megszervezett konferencián 43 személy vett részt: joggyakorlók, újságírók, az akadémiai közösség képviselői és egyetemi hallgatók. Az előadások lejárta után kérdésfeltevésre is lehetőség adódott, amellyel a résztvevők egy része élt is. A konferenciáról pozitív sajtóvisszhang született: a magyarországi Magyar Jogi Nyelv szakfolyóirat ( https://joginyelv.hu/2021-evfolyam/ ) recenzió megjelentetését tervezi 2021. évi 2. számában, a Szabó T. Attila Nyelvi Intézet fb-oldalán pedig meg is jelent a rövid ismertetés (https://www.facebook.com/Szab%C3%B3-T-Attila-Nyelvi[1]Int%C3%A9zet-109544774843254).

A rendezvény sikerét jelzi az a tény is, hogy az együttműködés a vonatkozó intézmények között a jövőben is folytatódni fog, a konkrét problémakatalógus (elsősorban a romániai magyar jogi szaknyelv standardizálásának kérdése) rögzítése után további munkafolyamatok vannak tervbe véve.

 

7. A Közgazdaság-tudományi szekció az V. Nemzetközi Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Konferencia - ICEBM 2021 a Magyar Tudomány Napja Erdélyben 2021 rendezvénysorozat közgazdaságtudományi szekcióját is képezte. Az együttműködő intézmények romániai magyar kutatók és egyetemi oktatók által a közgazdaság- és gazdálkodás atudományok terén végzett tudományos kutatómunka színvonalának és nemzetközi elismertségének növelése céljából szerveztek nemzetközi konferenciát. A konferencia segített megosztani és népszerűsíteni a közgazdaság- és gazdálkodástudományok terén elért friss kutatási eredményeket, másrészt teret adni a hazai egyetemi oktatók és kutatók számára szakmai tapasztalatszerzésre, valamint személyi- és intézményi kapcsolataik bővítésére. Az előadások a következő szekciókban hangzottak el: Pénzügy és számvitel, Közgazdaságtan, Menedzsment, Marketing, Gazdasági informatika. A konferencia iránt nagy volt az érdeklődés, négy országból 75 személy kapcsolódott be.

 

8. Az EME Műszaki Tudományok Szakosztálya 22. alkalommal szervezett tudományos ülésszakot a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karával közösen Kolozsváron a Magyar Tudomány Napja rendezvénysorozat keretében, idén is online formában. A Műszaki Tudományok Ülésszak fórumot kínál a hazai műszaki kutatók munkájának megismertetésére, ugyanakkor lehetőséget teremt külföldi vendégeinknek intézményük, illetve legújabb kutatásaik bemutatására is. Kiemelt jelentősége van a közös, intézményközi kutatómunkák, együttműködések eredményei bemutatásának. Immár hagyományosan beleláthattunk az EME Műszaki Szakosztálya tudomány- és technikatörténeti szakcsoportjának munkálataiba is, s újra lehetőség nyílt a további szakmai kapcsolatok kialakítására, a jövő irányvonalainak felvázolására a műszaki tudományok terén. A konferencián öt egyetem és négy kutatóintézet (összesen 29 szerző) főleg csoportos kutatási munkáját ismerhettük meg.

A magyar és angol nyelven beküldött és elfogadott (lektorált) tanulmányok magyar nyelvű változata a Műszaki Tudományos Közlemények sorozat legfrissebb kötetében jelenik meg nyomtatva és online is (https://eme.ro/publication-hu/mtk/mtk-main.htm), az angol nyelvű pedig online sorozatban a De Gruyter-Sciendo terjesztésében is: https://content.sciendo.com/view/journals/mtk/mtk-overview.xml .

Rendezvényünk ünnepélyes keretet biztosított a Jenei Dezső-emléklap átadásához is. A nevét viselő emléklap egyben Jenei Dezső előtti tiszteletünk kifejezése, emlékének ápolása. Adományozása által az erdélyi magyar műszaki tudományosságért kifejtett tevékenységet kívánjuk ösztönözni, elismerni. Idén a Jenei Dezső-emléklapot Kerekes László gépészmérnök vehette át.

 

A rendezvényen idén is bemutatásra kerültek az EME 2021-ben megjelent, műszaki és technikatörténeti kiadványai. Az online rendezvényen 52 fő vet részt.  A XXII. Műszaki Tudományos Ülésszak teljes felvétele a következő linken tekinthető meg: https://www.youtube.com/watch?v=emo5aOLoPA4

A XXII. MTÜ programfüzete itt olvasható: https://eme.ro/muszakitudomanynap/MTU2021_programfuzet.pdf

 

 

9. A VI. Matematikai és Informatikai Szakosztály a 12. matematika és informatika alkalmazásokkal címmel tartotta online konferenciáját, amely az erdélyi magyar matematikus- és informatikusközösség fontos fóruma. A november 12–14. között megtartott rendezvény célja a matematika és informatika terén elért legújabb kutatási eredmények bemutatása volt. Ugyanakkor, a Matlap folyóirat által szervezett találkozó keretében didaktikai és tudománytörténeti előadások hangzottak el. A konferencián került sor a Farkas Gyula-emlékérem ünnepélyes átadására is.

 

 

10. Az Agrártudományi Szakosztály az utóbbi évek példáját követve idén is az EME Sepsiszentgyörgyi Fiókegyesületével, a Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Karának Kertészmérnöki Tanszékével és a Kolozsvári Kar Természettudományi Tanszékével, valamint az illyefalvi LAM Alapítvánnyal közösen szervezte meg tudománynapi videókonferenciáját december 10-én. A XVII. Agrártudományi Konferencia Agrártudomány az élhető jövőhöz című konferencia célja volt megismertetni a tudománynak az agrárium alakulására gyakorolt hatását és ennek jövőbeni szerepét; az agráriumot elősegítő interdiszciplinaritás ösztönzése, szakmai közösségek és együttműködések kialakítása, támogatása és a fiatal kutatók érdeklődésének ösztönzése, illetve a kutatómunkába való bevonásuk. A tervezett program, amely megvalósítása szinte óramű pontossággal illeszkedett az időkeretbe, 11 szakmai előadást és egy méltatást foglalt magába. A szakmai előadások a szántóföldi és kertészeti növénytermesztés alegységeket képviselték. Az előadók a Sapientia EMTE rendszerében képzett, idén végzett agrármérnökök és kertészmérnökök voltak, akik oktatóik mentori tevékenysége mellett elkészített saját kutatási eredményeiket mutatták be. A konferencia eredményeként az online megvalósítás sikeres szakszerű lehetősége és a kezdő szakemberek tudományművelés iránti érdeklődésének ösztönzése emelhető ki. A konferencia anyaga megtekinthető az alábbi elérhetőségen: https://www.youtube.com/channel/UCYqIoC9Xck2LyxYTSgKnAxw/

 

 

11. Aranyos-vidéki Fiókegyesület Mindennapi élet Aranyos-vidéken a kommunizmus korában címmel november 26-án tartotta konferenciáját. A konferencia meghívottjai részéről plenáris előadások foglalták össze a kommunista korszak kutatásának forrásait és módszereit. Ezt követően kutatási beszámolók hangzottak el, fényképgyűjtemények kerültek bemutatásra. A konferencián felléptek a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum tanulói. Az előadásokat átlagosan 16-18 személy követte.

Szervezők: Az EME Aranyos-vidéki fiókja, a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum , a helyi közművelődési egyesületek.

 

12. A Gyergyószentmiklósi Fiókegyesület november 8-9-én tartotta meg nemzetközi történész konferenciáját, melynek központi témája volt: Forradalmak és szabadságharcok Erdélyben és Székelyföldön. A kétnapos konferencia az 1562-es felkeléstől egészen az 1956-os magyar forradalomig foglalta össze az eseményeket, részletesen kitérve azok erdélyi, székelyföldi szerepére, szereplőire. Az előadássorozatnak idén a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár adott otthont. A rendezvény előadásai megtekinthetők a GyergyoTV youtube csatornáján.

Beharangozó https://www.youtube.com/watch?v=a3VqdNJ_4yE

Megnyitó: https://www.youtube.com/watch?v=F4vDBKyEWzs

Garda Dezső (ny. előadótanár, Gyergyószentmiklós): Az 1848-as évi forradalom és szabadságharc erdélyi, székelyföldi és gyergyói vonatkozásai https://www.youtube.com/watch?v=50nHWQPdGls

Garda Dezső (ny. előadótanár, Gyergyószentmiklós): A II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharc Erdélyben, Székelyföldön és Gyergyóban https://www.youtube.com/watch?v=QDrm4ZfatDc

Komán János (ny. tanár, Maroshévíz): Az ágyúöntő Bodor Ferenc „tudományos munkássága" https://www.youtube.com/watch?v=dUKD8SRQgUE

Süli Attila (őrnagy, hadtörténész): https://www.youtube.com/watch?v=v48dZ7zvq88

Dávid Gyula (irodalomtörténész, az 1956-os forradalom áldozata. Kolozsvár): Az 1956-os forradalom erdélyi eseményei https://www.youtube.com/watch?v=9o8Cz9L4z1M

Kozma Csaba (szerkesztő,Polis Könyvkiadó, Kolozsvár): A fekete kéz. Adalékok a marosvásárhelyi és a gyergyószárhegyi fiatalok szervezetéhez. https://www.youtube.com/watch?v=AefSjdCvNzY

Tófalvi Zoltán (történész): Szilágyi Árpád 1956-os forradalma https://www.youtube.com/watch?v=AhnbHY5XGdU

Benkő Levente (történész, főszerkesztő, Művelődés folyóirat, Kolozsvár): Egyazon közösségben, külön utakon. A romániai magyar értelmiségi elit és az ifjak 1956 őszén. https://www.youtube.com/watch?v=I4T41rmxMR4

 

13. A Marosvásárhelyi Fiókegyesület. A Borsos Tamás Egyesülettel A rendezvény témája: Maros megye és Marosvásárhely történetéből. Tudományos műhelykonferencia. (elnökével, László Lóránttal) közösen szervezett, 2021. november 27-án online megtartott konferencián Maros megye történetére vonatkozó kutatási eredmények kerültek bemutatásra. Összesen 8 előadó (7 marosvásárhelyi és 1 budapesti történész) tartott előadást, és – változó létszámban – mintegy 20-27 jelenlevő vett részt a rendezvényen. Az előadások szerkesztett változatait tanulmánykötetben kívánjuk megjelentetni.

 

 

14. A Zilah és vidéke fiókegyesület és Szilágysomlyói Fiókegyesület  november 27-én tartotta a XVIII. Szilágyság-kutatás napja. Emlékezés Bajusz Istvánra rendezvényét. Az idei volt a tizennyolcadik alkalom, hogy a szilágysági és az erdélyi tudományos-művelődési élet képviselői megoszthatták egymással és a közönséggel tapasztalataikat, kutatási eredményeiket. Az eseménynek helyet adó zilahi Vigadó nagytermében a dr. Petri Mórról és más szilágysági kötődésű személyiségekről (Ady Endre, Balázs Árpád, Iuliu Maniu, Szikszai Lajos) készített plakátkiállítás fogadta a meghívottakat, akik jelenlétükkel a Szilágyság mindegyik magyarlakta vidékét voltak hivatottak képviselni. A kétnyelvű plakátanyaggal a román közönség számára is elérhetővé akarták tenni a szilágysági magyar művelődéstörténet legjelesebb képviselőinek munkásságát. Ezt az ülésszakot a fiókegyesület egykori elnöke, dr. Bajusz István történész, muzeológus, egyetemi tanár emlékének szentelték a szervezők. A rendezvény utolsó momentuma a Petri Mór-díj átadása volt, melyet idén Kaszta András hadadi nyugalmazott fizikatanár és iskolaigazgató, Varga D. István szilágycsehi nyugalmazott magyartanár és aligazgató, valamint Györfi-Deák György zsibói könyvtáros és író vehetett át. Az eddigi gyakorlathoz hasonlóan, idén is előadások egy része meg fog jelenni a „Hepehupa" művelődési folyóiratban, ezáltal még tágabb közönséghez jutva el. A konferencián 70 személy vett részt.

 

RÉSZTVEVŐK, SZERZŐK, ELŐADÁSOK SZÁMOKBAN

Idén is több száz érdeklődőt szólított meg a rendezvény, több mint 159 előadás hangzott el, 13 kötetbemutatóra került sor. Egyes rendezvények élő közvetítésben egyesületünk YouTube-csatornáján is követhetők voltak, illetve felvételről továbbra is megtekinthetők. A rendezvényeken több mint 800 érdeklődő vett részt, az You-tube csatornákon december végéig több mint 2000-en nézték meg a tudománynapi felvételeket.

Rendezvényeinkkel azt is hangsúlyozni szeretnénk, hogy a járványhelyzet és a személyes találkozások korlátozása ellenére a tudományos kutatások és együttműködések tovább folytatódnak.

 

Akinek nem sikerült csatlakoznia rendezvényeinkhez, kiadványainkból is tájékozódhat az egyes szakterületeken elhangzott előadásokról. Az évi rendszerességgel megjelenő Certamen sorozatban a Nyelv-, Irodalom-, Néprajztudomány, Történelem és Művészettörténeti, illetve Zenetudományi szekció előadásait, valamint a Műszaki Tudományos Közlemények sorozatban a reáltudományok szakterületén elhangzott előadások írott változatát olvashatják. A természettudományi előadások közlésre javasolt tanulmányai pedig a Múzeumi Füzetek – Acta Scientiarium Transylvanica folyóiratban, az anyagtudományoké pedig az Acta Materialia Transylvanica folyóiratban lesznek terjesztve.

 

Médiapartnereink: a kolozsvári RTV, a Kolozsvári Rádió és Szabadság napilap, Erdélyi Magyar Televízió és a Krónika napilap, melyek folyamatosan népszerűsítik s teszik közzé a rendezvényeken készített interjúkat.

 

Támogatók: Rendezvényünket a Magyar Tudományos Akadémia, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Communitas Alapítvány támogatták, melyet ezúton is megköszönünk, hiszen hozzájárultak sikeres lebonyolításához, megvalósításához.

 

További információk megtalálhatók a rendezvény honlapján:

https://www.eme.ro/web/mtne/emetudnap2021

 

 

A MTNE-programbizottság elnöke:

Bitay Enikő, akadémikus, az MTA külső tagja, az EME főtitkára

Email: titkarsag@eme.ro

Tel:+40-75-1016063